Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nejlepší dieta na světě

Tak, jako téměř všechno kolem nás, podléhají i diety a stravovací styly módním trendům. Lidé se už od nepaměti snaží přijít na to, jaký způsob vyživování našich těl je ten nejlepší, nejzdravější, nejefektivnější a nejdietnější. Snažíme se vypátrat jednu ingredienci nebo skupinu potravin, která je zodpovědná za naši únavu, nadváhu nebo vysoký krevní tlak. Chceme objevit superpotravinu mající schopnost vyléčit a vyřešit všechny naše neduhy.
   
Ve snaze vypadat jako někdo jiný mučíme svoje tělo hladem, odpíráme mu to, o co si říká, nebo ho naopak překrmujeme ve snaze vyhnout se emoční bolesti, pocitům selhání, slabosti nebo samoty.
   
V jídle hledáme odpovědi, ale pravdou je, že tam je nenajdeme. Způsob stravování zpravidla odráží naše vztahování se nejen k vlastnímu tělu, ale také ke světu kolem nás. Dokud budeme s tělem zacházet jako s nástrojem, který vydrží všechno, nebudeme respektovat jeho limity a potřeby a budeme ho zneužívat, nemůžeme se cítit dobře.
   
Internet je užitečný nástroj, ale může být z hlediska našeho stravování také destruktivní. Se záměrem dělat pro sebe to nejlepší napodobujeme stravování někoho jiného nebo podléháme reklamám a moderním stravovacím trendům, bez zapojení selského rozumu nebo vlastních pocitů. Když nás nespasí paleo, zkusíme veganství. To je málo? Co takhle RAW? V okamžiku, kdy nás převálcuje chuť na maso, vyzkoušíme carnivore diet. Jídla je moc a nehubneme? Tak to okořeníme přerušovaným půstem. Ha! Už jsme na to přišli, asi budeme muset vyloučit lepek. Nebo laktózu. Nebo sacharidy. Nebo zkusíme nejíst vůbec?
   
Začneme si klást otázky, zda si můžeme nalít mléko do kávy? Kolik gramů proteinů na kilogram aktivní hmoty jsme dnes asi snědli? Je v pořádku nasnídat se bez předchozího vypití green nápoje? A můžu si dát k snídani vločky, nebo by se ráno sacharidy tedy vůbec jíst neměli? Otázek je spousta, jednoznačných odpovědí málo.
   
Teď se dozvíte, jak funguje ta nejlepší dieta na světě: Jezte podle sebe! Takhle jednoduché to je. Vaše tělo je jedinečné, specifické, individuální a neopakovatelné. Takové tělo, jaké máte vy, nemá a nikdy ani mít nebude nikdo jiný na celém světě. Vaše tělo je jen vaše, a proto jen Vy sami můžete vědět, co je pro něj nejlepší. Poslouchejte co vám říká a nemůžete udělat chybu.
   
Nepleťte si signály těla s nápady vaší mysli! I když vám myšlenky radí jíst, dokud máte na talíři, natáhnout se po další tabulce čokolády nebo se opít ciderem, věřte tomu, že to není o potřebách těla, ale mysli. Jídlo zneužíváme pro odvádění pozornosti od našeho života a reality, která nemusí být vždy uspokojivá. Dočasná psychická úleva ale nesmí být potvrzením toho, že to tak děláme správně.

Sáhněte si do svědomí i do svých pocitů - jíte jen, když máte hlad? Přestanete s jídlem v okamžiku, kdy pocítíte sytost? Plně se soustředíte na chutě, vůně a barvy jídla? Dokážete vydržet bez jídla? Jíte to, co máte skutečně rádi a to, o čem víte, že vám prospívá?
   
Přestaňte hledat dokonalý stravovací systém na internetu - hledejte ho v sobě.

 

Autor: Veronika Červenková