Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Co je IN ve zdravém životním stylu?

Zdraví je bezesporu IN pořád. Mezi měnícími se módními trendy, směry ve výživě i výstřelky v oblasti fitness, je „být zdravý“ evergreenem, o který bychom měli usilovat úplně všichni. Zdraví je bio - psycho - sociální jednotou a tento fakt si uvědomujeme stále víc. Trendem je tedy pečovat nejen o tělo, ale také o duši a o vztahy.

Co je IN v oblasti zdraví?

1. Meditace - naučit se být, ne neustále jenom konat. Usměrnit mysl, zastavit mysl, pozorovat dech,  ovládat dech, spojit se s tělem, zredukovat stres, vnímat tady a teď - to nejsou módní výstřelky, to je naprostá nezbytnost pro moderního člověka. Meditujte sami nebo se přihlaste do kurzu Mindfulness, kde se naučíte být v přítomnosti a plně vnímat, co se děje s vámi i kolem vás.

2. Digitální detox - trendem je umět vypnout nejen hlavu, ale také naše elektronická zařízení. Učte se odolávat nutkání neustále sahat po mobilním telefonu a kontrolovat novinky na sociálních sítích (nebo je rovnou vymažte). Na dovolenou ani do přírody si nevozte e-maily. V restauraci telefon vůbec nevytahujte. Omezte dobu strávenou před svítícími obrazovkami a raději žijte svůj vlastní život.

3. Příroda - působí proti stresu. Jestli chcete být IN, choďte ven, hýbejte se venku, vyhledávejte lesy, louky, hory, pozorujte mraky. Příroda bude v kurzu pořád - teď si to akorát začínáme víc uvědomovat, v kontrastu s betonem, paneláky, dálnicemi openspace kancelářemi a zářivkami.

4. Intuitivní stravování - IN je poslouchat svoje tělo víc, než doporučení samozvaných odborníků, mobilních aplikací a tabulek. IN je vychutnávat chutě, barvy jídla, vůně, jíst v klidu, u jídla nic jiného nedělat, vnímat pocity sytosti a hladu. IN je jíst s rodinou a přáteli, bez výčitek, s radostí a respektem k vlastním potřebám a svému tělu.

5. Jóga - jóga je spíš pohyb než cvičení. Pohyb, který jde z povrchu do hloubky. Jóga vás nutí přesměrovat pozornost dovnitř sebe a zaměřit se spíš na kvalitu, než na výkon a kvantitu. To je rozhodně IN. Stejně tak populární jsou funkční tréninky a běhání - IN v pohybu je všechno, co děláte, protože vás to baví, ne protože musíte, nebo jen proto, že to pálí kalorie.

6. EKO - IN je věnovat pozornost nejen sobě, ale také rodině, přátelům a planetě. Buďte IN a třiďte odpad, omezte spotřebu plastů, přemýšlejte nad nákupem dalších nepotřebných prostředí zatěžujících produktů. Pokud možno nakupujte od místních producentů potravin. Omezte nadměrnou konzumaci masa - v zájmu životního prostředí, ale i svého zdraví.

 

Autor: Veronika Červenková