Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Vše, co nevíte o totální endoprotéze kolene (TEP)

Chystáte se na totální endoprotézu kolene (TEP), nebo jste operaci již podstoupili a hledáte vhodnou rekonvalescenci a rehabilitaci? Připravili jsme pro vás  veškeré informace, které pacienty nejvíce zajímají.

První návštěva a vyšetření specialistou

Pacient se dostaví k lékaři kvůli častým bolestem kolene. Praktický lékař pacienta pošle na traumatologii, revmatologii a ortopedii. Stanovení diagnózy, která určí, jestli je operace nutná, stojí na více faktorech. Po sérii vyšetření a jejích výsledků lékaři stanoví diagnózu. Mezi možné diagnózy patří primární či sekundární artróza, kostní nádor, revmatická destrukce a jiná onemocnění. Lékař následně určí, jestli je nutná operativní léčba či se zůstane u léčby konzervativní. O tom, jestli bude nutná totální endoprotéza kolene, rozhoduje ortoped. Ten se zaměří nejen na nález na rentgenovém snímku, ale také na pacientovi obtíže, stupeň bolesti a omezení funkce kloubu.

Kontraindikace
Jsou případy, kdy není vhodné totální endoprotézu provádět. Mezi nejčastější kontraindikace patří neurologické, cévní nebo interní onemocnění, neléčená infekce, chronický zánět nebo nemožnost pacienta rehabilitovat po náročném výkonu.

Kdy se provádí TEP kolene?
Totální endoprotéza se indikuje u bolestivých insuficientních a destruovaných kolenních kloubů s patologicko-anatomickými nálezy, mezi které patří primární i druhotné gonartrózy, extenční artrodézy a ankylózy, revmatoidní artritida záněty, kostní nádory, stav po rekonstrukčních či paliativních operacích nebo vážný poúrazový stav. Totální endoprotéza se provádí u pokročilých degenerativních, poúrazových, zánětlivých nebo  metabolických postižení kolene. Tyto stavy způsobují pacientům velké bolesti i funkční omezení. Pacient byl podroben konzervativní terapii, která však jeho stav nezlepšila.

Jaký je cíl operace?
Hlavní cíl je pacientovi umožnit bezbolestný pohyb bez omezení a komplikací. Kolenní klouby se po operaci stává volně pohyblivým, bezbolestným a stabilním. Náhradní kloub umožňuje plnou funkci končetiny.

Co znamená totální endoprotéza kolene
Nefunkční kloub se nahradí implantátem, kdy se provede tzv. aloplastika kolenního kloubu. Kloubní náhrada (femorální i tibiální komponenta totální endoprotézy) je nejčastěji vyrobena ze slitin kovů. K fixaci se používá kostní cement. Kluzkou část tvoří polyetylenová vložka. Kloubní náhrada má životnost přibližně 15 let. Nadměrná zátěž nebo obezita vedou k většímu opotřebení a zkracují její životnost.

Co vás čeká před operací?
Před operací pacient absolvuje sérii vyšetření u specialistů. Jejich výsledky posoudí ortoped a určí, jestli je TEP nutná či ne. V případě, že je operace nutná, podstoupíte další sérii předoperačních vyšetření. Provádí se komplexní laboratorní screening, vyšetřuje se kardiovaskulární aparát, je nutné provést zjištění, respektive přeléčení infekčních fokusů (například močové cesty, gynekologické obtíže, zuby). U indikovaných případů se provádí odběr krve (tzv. autotransfuze), kterou lékař pacientovi na konci operace vrátí zpět.

Anestezie
Operace se vykonává v celkové anestezii, respektive ve spinální či epidurální anestezii. Anesteziolog formu anestezie konzultuje s pacientem. Domluví se také způsob pooperační analgezie. Při celkové anestezii (narkóza) je pacient uveden do hlubokého spánku a potřebuje pomoci s dýcháním. Anestezie svodná (epidurální nebo spinální) znecitliví pacientovi nohy. Pomocí hadičky, kterou lékaři umístí do dolní části zad, je podáván lék na znecitlivění nervů v dolních končetinách. Pacient dostane léky na uklidnění a u operace může usnout. Epidurální anestezie může být pro pacienta vhodnější, protože zahrnuje menší plicní komplikace, krevní ztráty a riziko krevních sraženin.

Výkon operace

Před operací je pacient převezen na operační sál, kde se o něj postará anesteziolog. Dopředu není možné přesně určit, jak dlouho bude operace trvat, protože doba výkonu je individuální. Přibližně to bývá okolo dvou hodin. Před operací je pacient napojen na přístroje, které monitorují činnost srdce, krevní tlak, dýchání, teplotu. Při operaci se odebere postižená část stehenní a holenní kosti, vyrovná se osová deformita končetiny a vazivová disbalance kolenního kloubu. Lékaři připraví lůžko pro implantát tak, že za pomoci speciálních cílících zařízení a resekčních šablon opracují dolní konec stehenní a horní konec holenní kosti. Do místa aplikují zkušební komponenty, opracují čéšku, vyzkouší rozsah pohybu a stabilitu. Když vše sedí, implantují se originální komponenty, které se fixují speciálním cementem.

Bolest a komplikace po operaci
Bolest v koleni trvá několik málo dní. Proto jsou pacientovi podávány velmi silné léky proti bolesti, které mu usnadní prvních pár dní. Mezi nejčastější pooperační komplikace patří omezení hybnosti kloubu a sekundární hojení.

Rehabilitace po operaci
Po operaci pacient zůstává na pooperačním oddělení, kde je monitorován. Rehabilitace v nemocnici začíná první pooperační den, kdy pacient rozcvičuje kolenní kloub. Druhý pooperační den se odstraňují drény, a pokud to stav pacienta dovolí, tak se zkusí postavit za pomoci francouzských holí (zahájí se tzv. vertikalizace). Po jednom týdnu od operace je pacient přeložen na rehabilitační oddělení, kde cvičí pohyb v kolenním kloubu, trénuje chůzi, posiluje a snaží se zvýšit kondici tak, aby byl co nejvíce soběstačný. Zkouší chůzi na rovině i ze schodů. Po celou dobu je pod dohledem sester, fyzioterapeutů a zkušených lékařů. Průměrná doba pobytu v nemocnici se pohybuje okolo 10 až 14 dní. Stehy se vytahují okolo desátého dne po operaci.

Propuštění z nemocnice
Pacient je propuštěn do domácí ošetření, když zvládne plně natáhnout nohu, nacvičí správný způsob chůze a posílí čtyřhlavý stehenní sval. Mezi další nezbytné pohyby patří sezení na židli, schopnost ujít pár metrů bez pomoci a výšlap několika schodů. Pacient se zbaví berlí přibližné 6. až 9. den po operaci. Pravidelná a pečlivá rehabilitace je nutná nejen v nemocnici, ale také doma.

Návrat do domácího ošetření
Rehabilitaci se věnujte také doma. Domácí rehabilitace dokáže zkrátit dobu hojení a zamezit pooperačním komplikacím. Cvičte tak, jak jste se to naučili v nemocnici. Lékaři doporučují trávit čas mimo postel a používat cca 2 týdny protiembolické punčochy. Po dvou měsících lékaři posílají pacienty na rehabilitace do lázní. Nutné je také docházet na rehabilitační cvičení a kontroly do nemocnice.

Jak zefektivnit domácí rehabilitaci?
Půjčte si naši motodlahu na koleno. S motodlahou budete rehabilitovat správně a efektivně. Urychlíte návrat do každodenního i sportovního života.

Rehabilitace s motodlahou
Motodlaha je vhodná pro všechny pacienty po operaci TEP, případně po jiných operacích kolenního kloubu, kteří si přejí rychle se vrátit k neomezenému pohybu. Díky motodlaze se zefektivní rehabilitace, pohyblivost kloubů, eliminují se možné komplikace, které mohou vzniknout při dlouhodobém znehybnění. Použití motodlahy podporuje zhojení chrupavek a vaziva, kolenní kloub neztuhne, otoky se vstřebají dříve, zlepší se cévní a lymfatická cirkulace měkkých tkání v kolenním kloubu. Motodlaha rehabilituje koleno prostřednictvím vlastního elektrického pohonu podle toho, jak pacient potřebuje. Vše v pohodlí domova. Cvičit s motodlahou můžete i 4x denně od 30 do 60 minut. Průměrně ji pacienti potřebují dva až tři týdny.

Více v článku o totální endoprotéze.


Půjčte si motodlahu a zefektivněte rehabilitaci
V nás v půjčovně motodlah si vyberete motodlahu, která nejvíce odpovídá vašim potřebám. Motodlahu si objednejte přes formulář, nebo nám můžete zavolat na telefonní číslo +420 602 155 136. Půjčení na jeden den stojí 250 Kč i s DPH, od 31. dne platíte 220 Kč. Zajistěte si svou motodlahu ještě dnes.

 

 

Vse-co-nevite-o-totalni-endoproteze-kolene_v1.jpg