Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Drsná vojenská dieta: Funguje, nebo ničí zdraví?

Pokud jste slyšeli o třídenní vojenské dietě, při které můžete shodit až 5 kg za týden, raději dvakrát přemýšlejte a jednou hubněte!

Lidé  rádi věří na zázraky, zvlášť když se týkají hubnutí a shazování nechtěných kilogramů. Bylo by prostě fajn, kdyby byl svět někdy trochu jednodušší a jasnější. Někteří lidé rádi uvěří a jiní je zase rádi v takové víře utvrzují. Pokud se naše víra týká zázraků kolem snížení tělesné hmotnosti, chceme opravdu uvěřit skoro všemu, co se píše.

Třídenní dieta není nic nového, různé její varianty se tu a tam vynořují pod různými názvy. Slibuje, že s její pomocí zhubnete kolem 5 kg za týden a až 14 kg za měsíc! Zní to opravdu lákavě, ale skepse se vkrádá právě při oněch slibných číslech, která nezní úplně realisticky ani zdravě. Pokud totiž shodíte 14 kilo za měsíc, vypadá to jako průvodní znak nehezké nemoci. Ve skutečnosti se za zdravé hubnutí považuje 0,5 až maximálně 1 kg za týden. A to při opravdu pečlivém dodržování jídelníčku a cvičebního režimu!

Takže jak to vlastně s vojenskou dietou je? Jak má vojenská dieta fungovat?

Ve třídenní vojenské stravě existuje přísný plán jídelníčku, který musíte dodržet. Funguje tak, že tři dny v týdnu se stravujete podle přísného režimu a 4 dny “normálně”. Dieta obsahuje všechna tři jídla dne, tedy snídani, oběd i večeři. Můžete dokonce provádět i nějaké náhrady, jako výměnu čočky za maso nebo různé alternativy ovoce, ale každá část musí být pečlivě měřena a musí splňovat uvedené pokyny.

Koření a vše s tukem je přísně zakázáno. Pokud potřebujete okořenit jídlo, můžete použít sladidla bez kalorií, sůl, pepř, bylinky, hořčici nebo citronovou šťávu.

Jediné povolené nápoje v tomto dietním režimu jsou voda, černá káva nebo čaj. Každý den by vám měla jídla poskytnout mezi 860 a 1150 kaloriemi. Takže jde opravdu o mariňácký režim, kdy si leckdo může sáhnout na dno.

Navzdory svému názvu není třídenní vojenská strava ve skutečnosti třídenní stravou – v celém měsíci totiž dodržujete dietní pokyny 7 dní v týdnu. Ony “4 dny bez diety” byste podle režimu měli jíst jídla chudá na bílkoviny, sacharidy i zeleninu. Takže zas tak velká výhra to není.

Má i nějaké výhody?

Protože konzumujete tak málo kalorií denně, pravděpodobně opravdu něco zhubnete. Nicméně nepůjde až tolik o sádlo jako o hmotnost vody. Je pravděpodobné, že pokud nebudete cvičit nebo dodržovat zdravou a realističtější dietu, získáte veškerou váhu zpět.

V čem třídenní dieta selhává?
Po bližším prozkoumání nemusí být třídenní vojenská dieta tak zdravá a účinná, jak si někteří lidé mohou myslet. A to z několika důvodů:

1. Doporučená menu nejsou příliš zdravá a výživná.
2. Je velmi přísná a striktní, tedy i těžko k vydržení.
3. Budete mít pravděpodobně hlad!
4. Jakmile ji vysadíte, kila se vrátí.
5. Vaše tělo ochudí o potřebné živiny a vitamíny, což se na jaře vůbec nehodí!


Zdroj: Prima ŽENY

 

iPrima_zeny_v14.jpg