Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

10 návyků, které zpomalují hubnutí

Pokud se snažíte odhodit nadbytečnou zátěž v podobě tukových buněk v podkoží v dál, pravděpodobně se snažíte odlehčit jídelníček a přidat do svého rozvrhu víc pohybu.

Hubnutí není úplně snadné, protože vyžaduje na jedné straně omezování se a odolávání lákadlům a na straně druhé energii i čas na cvičení.

Když už se tedy rozhodnete zatočit s nechtěnými kilogramy, ujistěte se, že se vyhnete těmto návykům, které vaše snažení značně zpomalí:

1. Vysoký kalorický příjem - možná, že jste vyloučili z jídelníčku všechny tučné, smažené, přeslazené i průmyslově zpracované potraviny a jíte „zdravě“ - to ale neznamená, že se stravujete dietně! Pro hubnutí musí být energetický příjem nižší, než výdej.

2. Nízký kalorický příjem - extrémním snižováním příjmu živin si ve snižování hmotnosti také zrovna nepomůžete. Organismus vyhlásí poplašný stav, začne živinami i tukovými zásobami šetřit a zpomalí metabolismus. Pokud jste zvyklí redukovat svoji hmotnost radikálním omezením jídla, naděláte víc škody, než užitku.

3. Dochucování
- trocha kečupu, tatarky, lžička olivového oleje, kousek másla, kapka medu, cukr do kávy - troška tohoto a špetka tam toho přece nemůže uškodit? Omyl! Prostřednictvím dochucovadel do sebe můžete dostat až stovky zbytečných kalorií. Zvykejte si na jemnější chutě a hubnutí půjde snáz.

4. Vynechávání příloh - nekompromisní vyloučení sacharidů z jídelníčku vede k procesu tzv. glukoneogeneze, kdy se, zjednodušeně řečeno, cukr dělá z bílkovin. Tento proces je pro tělo velice náročný, takže může dojít ke stavům velké únavy, poklesu výkonnosti, padání vlasů, lámání nehtů i zhoršení pozornosti a paměti. Sacharidy nejsou zlo, jsou zdroj energie, díky kterému můžeme žít, pracovat i sportovat.

5. Přeceňování výdeje - pokud jste zvyklí dát si po kruhovém tréninku s kamarádkami v nedaleké cukrárně latté a větrník, sice doplníte do svalů a jater chybějící glykogen a pochutnáte si, ale nemůžete očekávat takové výsledky, jako kdybyste sáhli po banánu a syrovátkovém proteinu.

6. Hledání zkratek
- na doplňky stravy a přípravky na hubnutí nespoléhejte. Samy o sobě nikdy nefungují - nehledejte rychlá a zázračná řešení, protože taková neexistují. Vykašlete se na googlování článků o detoxikaci, překyselení organismu, lepku či laktóze - místo toho raději nazujte tenisky a jděte se proběhnout.

7. Ponocování
- nedostatek spánku rozhodí Vaše hormony, budete mít větší hlad i chutě, budete unavení a shazování kilogramů se dost zkomplikuje. Buďte disciplinovaní a zbavte se zlozvyku jen tak ponocovat či do noci sedět u televize nebo před monitorem počítače.

8. Popíjení
- sklenička vína večer u filmu, jedno pivo na zahrádce, aperol s přáteli. Velmi rozumné pití alkoholu sice nemusí vést k závislosti, ale hubnutí zbrzdí zcela zákonitě. V jednom gramu alkoholu najdete 7 kcal (tuk má 9 kcal, sacharidy a bílkoviny 4 kcal), ale také je odbouráván přednostně, což znamená, že se pak přijaté jídlo snáz uloží v podobě tuku - a to při hubnutí opravdu nechceme.

9. Uzobávání
- ochutnávání při vaření, uzobávání oříšků z misky na stole, dojídání po dětech. Pokud jste zvyklí tohle dělat, odnaučte se to. Nenápadným ochutnáváním, olizováním a uždibováním do sebe dostanete spoustu nadbytečné energie!

10. Cheat dny - chybí Vám hranolky, čokoláda, koblihy nebo smažené lupínky? Dejte si je klidně denně, ale v mikroskopickém množství. Dny, kdy se utrhnete z řetězu a spořádáte všechno, co jste si dosud zakazovali, vede pouze k bolestem žaludku, zadržování vody, výčitkám svědomí a rozkolísání inzulínu (v dlouhodobém horizontu může vést až k inzulínové resistenci).

 

Autor: Veronika Červenková