Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

7 rituálů pro lepší den, které zaberou jen pár minut

Rituály jsou užitečné. Ve světě, který je plný chaosu, neočekávaného a zmateného, povyku a spěchu, dokážou vytvořit ostrůvek bezpečí, klidu, řádu a pohody.

 

Zpříjemněte si všední a uhoněné dny rituály, jež zaberou nanejvýš pár minut, ale po kterých budete odpočatí, jako byste se vrátili z dovolené od moře.

1. Ranní kávička - ať už Vaše oblíbená kávová hodinka připadá na ráno, dopoledne, čas po obědě nebo odpolední hodiny, užijte si rituál pití kávy (čaje) všemi smysly. Svůj horký nápoj čichejte, dotýkejte se hrníčku, vnímejte jeho teplotu, barvu, zvuky a samozřejmě chutě. Během pití kávy se nenechte ničím a nikým rušit. Tato chvíle patří jen Vám.

2. Horká sprcha - vypněte myšlenky a pusťte na sebe proud sprchy. Hlaďte svou kůži, masírujte se, nasávejte vůni sprchového gelu, zaposlouchejte se do zvuku vody, pozorujte, jak se uvolňují svaly a  jak všechen stres a starosti odtékají společně s mydlinkami a vodou pryč.

3. Hluboké dýchání - hned po probuzení zkuste 5x pomalu nadechnout a vydechnout. Buďte chvíli jen tady a teď, se svým tělem, svým dechem a Vaší myslí. Tento extrémně užitečný rituál opakujte kdykoliv během dne!

4. Aromaterapie - pořiďte si domů i do práce aroma lampu nebo aroma olej v rozprašovači. Při výběru dbejte na to, aby byly oleje 100% přírodní - syntetické vůně mohou způsobovat bolesti hlavy. V průběhu dne si dopřejte pár okamžiků, kdy na sebe necháte vůně intenzivně působit. Sledujte, co dělají s Vaším tělem i náladou. Pokud potřebujete chvilku soukromí a klidu, pomažte si olejíčkem zápěstí a dlaně, dlaně přiložte na obličej, zavřete oči, nasávejte vůni a vnímejte vnitřní klid a harmonii.

5. Dezert dne - každý den, i ten nejvšednější, si zaslouží dezert. To Vy si zasloužíte dezert! I v případě, že dodržujete dietu nebo jen chcete jíst zdravě, si toto potěšení neodpírejte. Sladká odměna je něco, na co se můžete celý den těšit, něco, čím se odměníte, nebo něco, čím si spravíte náladu. Je jedno, jestli sáhnete po koblize, proteinové tyčince nebo misce ovoce - dejte si něco, co máte rádi a co si pak nebudete vyčítat.

6. Vítání a loučení - věnujte čas vítání a loučení se s tím, koho máte rádi. Vždy při odchodu a příchodu domů polibte svoje milované, přivoňte si k jejich vlasům, obejměte je a podívejte se jim do očí.

7. Vypínání telefonu - po příchodu domů vypněte telefon (v ideálním případě) nebo ho aspoň dejte z dohledu. Když Vám bude někdo volat, telefon uslyšíte, ale vyvarujete se nesmyslnému brouzdání po internetu, sociálních sítích a mailech. Mluvte si reálnými lidmi a sledujte vlastní myšlenky. Žijte vlastní život a nebuďte otroky svítící obrazovky.

 

 

Autor: Veronika Červenková