Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Máte vysoký cholesterol? Snižte ho přírodní cestou!

Slovo „cholesterol“ snad už není v současné době vnímané jako strašák. Nedávno tomu tak ale bohužel ještě nebylo a potraviny, které se o cholesterol byť jen otřely, byly považovány za téměř smrtící, žíly ucpávající a infarkt způsobující hrozbu.

Cholesterol má v lidském těle několik funkcí. Jednak pomáhá v metabolismu tuků a podílí se na tvorbě buněčných membrán, je ale také nezbytný pro výrobu hormonů, vitamínu D i funkci nervové soustavy.

Potřebujeme ho tak akorát. Jeho nedostatek způsobí v našem organismu pěknou paseku a stejně tak škodí i nadbytek.
   
Tělo je velice chytré a část potřebného cholesterolu si umí zajistit samo. Další díl přijímáme ve stravě - a právě v tom může být zakopaný pes - neexistuje totiž nějaký jeden „špatný“  (tzv. LDL - low density lipoprotein) cholesterol, ale rozlišujeme také cholesterol „dobrý“ (tzv. HDL - high density lipoprotein).

Pokud lidské tělo funguje tak, jak má, a v našem jídelníčku je cholesterolu příliš, utlumí organismus jeho produkci v játrech. To bychom se ale nesměli neustále krmit průmyslově zpracovanými potravinami a nadbytek cholesterolu konzumovat na denní bázi.

Za normální hladinu cholesterolu v krvi se považuje koncentrace do 5 milimolů na litr krve. Je ale také důležité, jaký je podíl HDL cholesterolu, který ten „špatný“ cholesterol pomáhá vylučovat, a jaký je podíl toho „špatného“. Vysoká hladina LDL cholesterolu může vést k jeho usazování v cévách, vzniku sklerotických plátů, zúžení cév, srdečně - cévním chorobám, hyperlipidemii, hyperlipoprotémii či hypercholesterolémii a dál k infarktu či mrtvici.
   
Při snaze snížit cholesterol přírodní cestou je dobré si uvědomit, že nejde jen o cholesterol, ale o celkový životní styl.

Dodržujte následující doporučení a uvidíte, že hladina cholesterolu v krvi začne klesat, aniž byste do sebe museli ládovat hory léků:


1. Jezte co nejméně průmyslově upravených potravin a polotovarů. To zdravé mezi potravinami poznáte tak, že to můžete ulovit, sklidit nebo nasbírat. Omezte smažení, fritování a grilování.

2. Tučné maso klidně zařazujte, ale buďte si jití, že jinak je Váš jídelníček takřka vzorový. Je velký rozdíl, jestli se krmíte pečeným bůčkem, zeleninou, rybami, ovocem a ořechy nebo pečeným bůčkem, smaženými lupínky, čokoládovými tyčinkami a koblihami!

3. Vsaďte na rostlinné oleje a tuky s vyváženým poměrem omega 3 a 6 mastných kyselin. vyzkoušejte olivový, dýňový nebo konopný. Uzobávání semínek a ořechů (nesolených, nepražených) rozhodně také není na škodu.

4. Nebojte se vajec a dejte si je s klidem celá, i se žloutkem. Vejce hladinu cholesterolu nezvedají, to je jeden z největších potravinových mýtů.

5. Hlídejte si příjem jednoduchých sacharidů a jídelníček obohaťte o komplexní sacharidy a vlákninu.

6. Denně se hýbejte, nekuřte a neopíjejte se!

 

 

Autor: Veronika Červenková