Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Tea tree olej: Proč ho mít stále při sobě.

Tea tree olej považovali původní obyvatelé Austrálie za boží dar. Nelze než s nimi souhlasit. Jen pár kapek tohoto přírodního zázraku dokáže totiž výrazně ulevit od mnoha zdravotních i kosmetických problémů. Pořiďte si lahvičku do kabelky a nebudete litovat!

Čaj? Ani náhodou!

Ačkoli název hovoří o čaji (tea), žádnou spojitost s ním nemá. Snad jen tu, že se získává ze stromu Maleleuca Alternifolia, kterému se lidově říká australský čajovník. Jeho původní domovinou jsou mokřiny severovýchodního pobřeží Nového Jižního Walesu a jihovýchod Queenslandu v Austrálii. Zde dorůstá tento stále zelený strom i více než pětimetrové výšky a šířka často přesahuje tři metry.

Lék původních Austrálců

Z listů stromu se lisuje malý zázrak. Jde o čirou nebo jemně nazlátlou olejovitou tekutinu s nezaměnitelnou, výraznou vůní, která připomíná například kafr nebo eukalyptus. Díky svým obdivuhodným léčivým vlastnostem se využívá v medicíně i v kosmetice.

Účinků tea tree oleje si byli vědomi už původní obyvatelé Austrálie, kteří listy přikládali na otevřené rány, infekce i pohmožděniny. Výpary z listů stromu se také využívaly k léčbě dýchacích potíží. Olej se začal vyrábět až později a je také o mnoho silnější a trvanlivější než samotné listy. Samotný čirý olej občas vyvolává nežádoucí reakce, proto se častěji používá jeho zředěná forma.


S čím umí tea tree olej pomoci? Jeho užití je opravdu velmi pestré:

- Slouží jako dezinfekce při různých poraněních, napomáhá hojit drobné ranky, odřeniny, škrábance i popáleniny.

- Zklidňuje pokožku, která je spálená od sluníčka, přináší úlevu při svědivých vyrážkách, má dobré účinky na akné.

- Poradí si s plísní, s infekcemi, můžete ho dokonce kloktat při drobných poraněních v dutině ústí, umí si poradit s bolestivými afty i záněty dásní. Může pomoci i při nadměrném zápachu z úst. Nikdy ho ale nepijte, pro tělo je toxický. Forma kloktadla je účinná a tělu neškodná, ale jinak tea tree olej poživatelný není.

- Pokud trpíte astmatem, přidejte pár kapek do inhalace a bude se vám lépe dýchat.

- Dokonce se na něj můžete obrátit při zánětu středního ucha, kdy ho v malém množství a zředěný nakapete kapátkem do zvukovodu.

- Tea tree olej můžete využít také při virózách. Zmírňuje bolesti svalů, kloubů a hlavy při chřipkových stavech. Stačí olejíček jednoduše vmasírovat do postižených míst nebo přidat do koupele.

- Ženy ho jistě ocení při vaginálních mykózách, kdy se dá požít v podobě výplachu.

- To, že likviduje bakterie, můžete využít i při mytí zubního kartáčku, kdy trochu oleje nakapete přímo na štětinky.

- Opravdu účinný je při dermatologických potížích jako jsou lupy, akné, vši, herpes a další kožní onemocnění.

- Skvěle poslouží také po štípnutí hmyzem, protože zklidní bolestivé místo a zažene svědění. Díky své typické vůni odpuzuje hmyz, můžete ho využít jako přírodní repelent, když si pár kapek nanesete na místa, kam si běžně kapete parfém. Účinně zabraňuje rozšíření infekce při vytahování klíštěte.

Tea tree olej je zkrátka zázrak, který dodnes dokazuje, jak mocná je příroda a její přirozená léčivá síla.

 

Zdroj: Prima ŽENY