Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Co všechno se dá vyčíst z krve?

Krev. Něco tak tajemného, ukrytého uvnitř nás. Něco nesmírně cenného a unikátního. Krev je definovaná jako tkáň, jejíž funkcí je dopravovat živiny (kyslík, glukózu, sacharidy, proteiny, tuky, minerály, vitamíny) do dalších tělesných tkání či orgánů a odvádět z nich odpadní produkty (oxid uhličitý, kyselinu mléčnou).
   
Krev distribuuje po těle bílé krvinky, zajišťující imunitu, ale také hormony, zodpovědné za bezvadné fungování organismu.
   
Krvi stojí za to věnovat pozornost už jen kvůli tomu, že tvoří až 8% naší hmotnosti (4 - 6 litrů). Rudou barvu získává díky barvivu hemoglobinu a tajemstvím není ani to, že proudí cévami, je poháněná srdcem a okysličovaná v plicích.
   
Červená životodárná tekutina plní také diagnostickou funkci - umí na náš zdravotní stav prozradit víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Zjistěte, co na Vás může krev prásknout a nebraňte se nechat si udělat krevní obraz i v případě, že se cítíte dobře. Krev ví zpravidla víc a hlavně dřív, než my!
    
Poté, co dostanete výsledky krevního vyšetření do rukou, se zaměřte na sloupce, kde je vyznačený nedostatek dané látky, její norma i nadbytek, většinou černou tečkou. Tečkami ve sloupci normy se zabývat nemusíte, pozornost věnujte těm, které se pohybují v nedostatečné nebo nadměrné míře. Pokud nebudete výsledkům rozumět, nechte si je vysvětlit od lékaře. V žádném případě nehledejte na internetu diagnózy - ty se musí stanovit komplexně, ne jen z jednoho izolovaného krevního údaje!

Hematokrit (HT, Htc) - označuje podíl červených krvinek v krvi. Snížené hodnoty mívají pacienti s anémií.

Hemoglobin (Hb) - vyjadřuje hmotnost krevního barviva. U chudokrevných jedinců je jeho zastoupení opět nedostatečné. Společně s erytrocyty se označuje hemoglobin a hematokrit jako červený krevní obraz a bývá daný geneticky. U vytrvalostních sportovců předurčuje jejich výkonnost (jde o přenosovou kapacitu krve pro kyslík).

Leukocyty (leu) - bílé krvinky vypovídají o naší imunitě. Jejich zvýšená hodnota poukazuje na infekční onemocnění, a to hlavně bakteriální povahy. Vymknutí se z normy může být zapříčiněno také fyzickým přetrénováním.

C - reaktivní protein (CRP) - zvýšení této hodnoty znamená boj organismu s bakteriemi, onkologickým onemocněním či parazity.

Glykemie - označuje koncentraci cukru glukózy v krvi. Zvýšená hodnota glykemie na lačno je předzvěstí diabetu a je nutné zpozornět!

Cholesterol - rozlišujeme HDL a LDL cholesterol. Ten HDL je neškodný, naopak cholesterol LDL našemu zdraví neprospívá.

Hormony, vitamíny, onkogenní faktory, trombofilní stavy, kardiální markery a mnoho dalších informací lze z krevního odběru vyčíst také. Záleží na tom, proč se chcete nechat vyšetřit. Výsledky si, pokud možno, nechte interpretovat lékařem, který je dokáže vidět v širších souvislostech.