Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Aromaterapie a vonné oleje

Dovolte, aby do vašeho těla proudily klid harmonie i energie všemi smysly. Neomezujte se pouze na poslech relaxační hudby, pojídání čokolády nebo horké koupele - využijte také čich! Nos a buňky, které pokrývají jeho sliznici, jsou velice blízko mozku, takže účinek pocítíte téměř okamžitě.   

 

Nechte na sebe působit vůně olejů a vonných esencí, používaných při aromaterapii a vytvořte kolem sebe útulné, teplé, zimní náladou prosycené prostředí. Naučte se rozpoznat, jaké oleje a esence se k jakým účelům využívají a nechte je vonět ve váš prospěch.

V první řadě vybírejte čistě přírodní oleje (100%) bez syntetických ingrediencí. Rostliny obsahují vše, co vaše tělo i duše potřebuje, takže opravdu není nutné do jejich pokladů cokoliv přidávat.
   
Je také dobré vědět, že nestačí, aby vám olej voněl - jeho užívání by mělo být správně indikované. Některé oleje nejsou vhodné pro děti (máta, kafr) či v těhotenství (kafr, šalvěj, bazalka, myrta, rozmarýn, pelyněk, dobromysl, yzop, majoránka, petržel, routa), jiné zase při epilepsii (yzop, kafr, rozmarýn, šalvěj a tymián) nebo ledvinových onemocněních (kmín, jalovec, santal) a některé se třeba nedoporučují při nadměrnému vystavování se slunci (třezalka, limetka, citron, andělika, bergamot, řebříček, pomeranč a cedr).
   
Vonné silice bychom měly správně uchovávat na tmavém místě, v teplotách mezi 0 a 18°C.


Přírodní olejíčky na aromaterapii si můžeme naordinovat podle toho, jakého účinku chceme dosáhnout. Existují oleje uklidňující (levandule, ylang-ylang, meduňka, santalové dřevo, mandarinka, bergamot, heřmánek), vůně povzbuzující (rozmarýn, cedr, citron, pomeranč, máta, zázvor) i vůně dezinfekční (myrta, eukalyptus, levandule, tea tree, citron, smrk, jedle, borovice, šalvěj, fenykl, anýz).
   
Éterické oleje můžeme kombinovat a tím tvořit nové vůně. Olejová alchymie má ale několik pravidel - v první řadě bychom neměli kombinovat moc vůní dohromady (max. 5 silic) a dál je vhodné vědět, jaké oleje se k sobě hodí (např. citrusy a dřevo či jehličí).
   
Oleje můžeme užívat vnitřně (přidáváním kapky oleje do vody), potírat si jimi kůži, nebo je lze vdechovat prostřednictvím aroma lampy. Tím se oleje dostanou nejen do Vašeho těla, ale také krásně provoní celou místnost.
   
Oleje vám nepomůžou jen s nervozitou, stresem či vyčerpáním - mohou také harmonizovat vaše trávení. Vyzkoušejte třeba anýz (zmírňuje plynatost a podporuje činnost trávicí soustavy), bazalku (vhodná při nevolnostech), bergamot (také podporuje trávení), dál černý pepř, citron, heřmánek, kadidlovník, kardamon, majoránku nebo mátu. Znalost působení jednotlivých esencí vám může být užitečná tedy i v případě, kdy to jeden večer přeženete s jídlem či pitím a ráno pak nevíte, jak si nejlépe pomoci!
   
Na trhu existuje celá řada olejů, takže vědět zcela přesně, který se k čemu používá, může být takovým malým samostudiem. Vždy pozorně čtěte, co je napsané na etiketě produktu a podle toho se také zařiďte! Nejlepší oleje dostanete v bylinkářství, v lékárně nebo v prodejně s bio výrobky. Pokud tápete, nechte si poradit od prodejce a vždy se zajímejte o datum spotřeby.
   
A teď už jen zapalte aroma lampu a nechte se unášet vůněmi.