Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Co se stane v organismu, když ztloustneme

Posedlost vzhledem je fenoménem dnešní doby. Je sice pravda, že kniha by neměla být souzená podle obalu, ale na druhou stranu obal často vypovídá o tom, co se skrývá uvnitř. Vzhled těla je do značné míry podmíněný geneticky, nicméně ještě větší roli hraje životní styl.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Máte nadváhu? Na geny se nevymlouvejte!

Počet obézních dětí stoupá

Vede Vaše jídelní chování k nadváze?

 

Když se v dámských časopisech mluví o hubnutí, je důraz kladený především na estetickou složku. Může se pak zdát, že na nadváze je největším problémem nemožnost dopnout úzké kalhoty nebo jak vypadat dobře na fotce z letní dovolené. Takový pohled na hmotnost je ale velmi zjednodušený - klíčové totiž je, co se děje uvnitř těla, nikoliv to, jak postava vypadá zvenčí.

Při tloustnutí se v lidském organismu děje spousta procesů. Tím prvním je ukládání tuku do podkoží, ale také kolem vnitřních orgánů. Tukové buňky se nemnoží (a ani neubývají), mají však schopnost až stokrát zvětšit svoji velikost. Rozložení těchto buněk je daný genetikou a pokud patříte mezi ty, kteří mají tendenci přibírat v oblasti břicha a navíc se stresujete, patříte do rizikové skupiny. Tuk, uložený v břiše, kolem vnitřních orgánů, zabraňuje jejich správnému fungování a ohrožuje člověka na zdraví (a při velké nadváze i na životě). Tento útrobní tuk funguje jako endokrinní žláza, která produkuje hormony a další látky, a ty právě lidskému organismu velice škodí.

Orgánem, který na přibírání velmi rychle reaguje, je slinivka. Slinivka má za úkol vyrábět inzulin - ten se podílí na udržování stabilní hladiny cukru v krvi. Se stoupající hmotností klesá schopnost tkání na tento hormon citlivě reagovat a slinivka ho nemá šanci ani tolik vyprodukovat, takže se postupně rozvine cukrovka.

Metabolická továrna - naše játra, se kvůli tloustnutí začnou obalovat tukem. Jaterní testy pak vykazují podobně špatné hodnoty, jako například u alkoholiků. Játra rostou, „tukovatí“ (tzv. steatóza jater), jejich funkce se zhoršuje a může dojít až k cirhóze.

Dalším trpícím orgánem je srdce. Čím větší je tělo, tím víc krve musí tato svalová pumpa přečerpat - a tím víc se také unavuje a opotřebovává. Váhovými výkyvy srdce nutíme stále se přizpůsobovat, a to mu nesvědčí. Aby dlouho vydrželo zdravé, musíme ho trénovat pohybem, a ne nutit ho dodávat krev do objemného těla. V extrémních (ale v žádném případě ojedinělých) případech pak dochází k závažným kardiovaskulárním chorobám, jako je infarkt nebo srdeční selhání.

Zakulacování se zatěžuje také klouby.
S rostoucí hmotností je na ně vyvíjen větší tlak a dříve se opotřebovávají. Vzniká tak začarovaný kruh, kdy lidé necvičí, protože je pohyb bolí, a protože necvičí, jejich hmotnost dál roste.

Někdy ale nemusí být tloustnutí na škodu - u velmi štíhlých jedinců může pár kilo navíc naopak přispět k lepší funkci organismu.
Ženy, které mají příliš nízkou hmotnost a nepatrný podíl tělesného tuku, mají větší potíže s pravidelným menstruačním cyklem, ale také s otěhotněním a donošením plodu.

Pár hmotnostních výkyvů pravděpodobně potká v průběhu života každého. Důležité však je vrátit se do svých starých kolejí, udržovat si přiměřenou a zdravou hmotnost, cvičit, odpočívat, kvalitně jíst a nesrovnávat se s pochybnými časopisovými a televizními ideály.


Autor: Veronika Staňková