Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Změňte životní styl s rozmyslem

Blíží se vám čtyřicítka a máte najednou pocit, že se sebou musíte začít něco dělat? Už vás nebaví ten zaběhnutý stereotyp a říkáte si, že váš život potřebuje změnu? Chcete si vylepšit kondici, cítit se fit a dobře vypadat? Možností, jak toho dosáhnout je mnoho, jen si předem zjistěte, zda-li váš organismus náhlou změnu v zavedeném životním stylu zvládne.

 

Zdaleka nejde o nesplnitelná přání. V dnešním světě existují tisíce možností, je jen potřeba si vybrat hlavně podle toho, na co člověk v konkrétní situaci má. Nejen finančně, ale také fyzicky. I náhlý zápal pro dobrou věc totiž může člověku ublížit. „Představte si modelovou situaci,“ vysvětluje primář brněnské kliniky Top Moravia Health Michal Zavadil, „manažerka firmy se nikdy pořádně nehýbala a ještě k tomu má sedavé zaměstnání. Sotva pozná míru zátěže, kterou její tělo unese. Najednou se rozhodne dohnat vše, co za posledních 15 let nestihla, bez ohledu na své tělo a zejména srdce, které už nemusí být v takové kondici, jako když cvičila na škole se spolužačkami aerobik.“

 

V Česku nebývá pravidlem, aby si člověk před rozjezdem aktivit, jako je například rekreační potápění nebo systematické návštěvy fitcenter, nejdříve došel na komplexní vyšetření zdravotního stavu. „Může to přitom mít dalekosáhlé následky a dá se říct, že takoví lidé hazardují s vlastním zdravím nebo životem,“ vysvětluje primář a podotýká, že se čas od času v médiích objeví článek o vrcholovém sportovci, který zkolaboval přímo na stadionu. „A to jsou většinou mladí kluci, kteří jen měli smůlu v tom, že nebyli u lékaře, který by jim přišel na vrozenou vadu srdce nebo správně doléčil virózu, která způsobila třeba zánět srdečního svalu. Při včasném vyšetření se však dá toto všechno relativně snadno zjistit.“

 

Kardiologické vyšetření, které dostatečně napoví, jakou zátěž si může člověk dovolit, přitom není až tak složité a náročné – ultrazvuk (ECHO) srdce podrobně znázorní strukturu srdečního svalu včetně možného výpotku (ten může být právě o virových zánětů srdce), klidové a zejména zátěžové EKG potom odhalí poruchy srdečního rytmu nejen v klidu, ale hlavně při stoupající zátěži – defacto se tímto vyšetřením testuje chování našeho srdíčka při sportu. 

„Takové vyšetření pak prakticky velmi rychle řekne, jak velkou zátěž člověk snese a svému srdci přitom neublíží,“ vysvětluje primář a dodává, že podobná preventivní opatření trvající jen pár desítek minut mohou zabránit jak infarktům, tak dalším kardiovaskulárním poruchám.

 

 

Zdroj: www.doktorka.cz