Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Srdce vám může zlomit stres

Syndrom zlomeného srdce, odborně nazývaný takotsubo kardiomyopatie (porucha srdečního svalu), jež vyvolává obvykle silný emoční či fyzický stres, vůbec poprvé popsali japonští badatelé počátkem 90. let minulého století. Jeho příznaky jsou velmi podobné srdečnímu infarktu - bolest na hrudi a dušnost. Jedná se o stejně závažný stav rovněž vyžadující rychlou lékařskou pomoc.

 

Po šoku dochází k bezvědomí

 

Každý člověk je jinak stavěný. Někteří zvládají citová traumata, jako jsou nešťastná láska, rozchod či smrt blízkého člověka s přehledem, jiní se pod vlivem událostí emočně zhroutí a mohou si tak přivodit i velmi závažné zdravotní problémy. Mezi ty velmi akutní stavy pak patří syndrom zlomeného srdce. Po silném emočním či fyzickém šoku dojde k poruše srdečního svalu, na základě něhož člověk prožívá velmi obdobný stav, jako u infarktu myokardu. Obvykle ho zasáhne silná bolest na hrudi, dušnost, ale i studený pot. Člověk může upadnout i do bezvědomí.  Proto je vždy nutné zavolat lékaře. Pokud je zahájena včasná léčba, pak na rozdíl od infarktu myokardu obvykle nedochází k žádným trvalým následkům.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Podporujte svou imunitu.

Zelenina může léčit.

Přerušované sezení prospívá zdraví i postavě.

 

Ženy jsou méně odolné

 

Kardiolog Richard Regnant podchytil za dva a půl roku ve dvou velkých nemocnicích ve státě Rhode Island čtyřicet případů syndromu takotsubo. Pětadevadesát procent pacientů byly ženy, z nichž 60 % prožilo krátce před hospitalizací silný stres. Spektrum stresujících zážitků bylo široké – od loupeže, přes hádku, po smrt partnera. Sedmdesát procent pacientů trpělo silnou bolestí hrudníku a třetina měla dýchací potíže. U pětiny pacientů bylo nutné napojení na respirátor. Kritických bylo prvních 48 hodin. Pacienti, kteří přežili toto kritické období, se ale posléze vyléčili.

 

Za vše mohou stresové hormony

 

Podle odborníků k těmto stavům zřejmě dochází kvůli prudkému vzestupu hladin stresových hormonů a to zejména adrenalinu, kvůli nimž dochází k dočasnému oslabení srdečního svalu. Nelze ale vyloučit i další příčiny. „Přesný mechanismus není znám, zdá se ale, že „zlomené srdce“ je stav dočasný a zcela vratný,“ vysvětlují odborníci ze serveru Kardiochirurgie.cz a dodávají: „Zajímavé je, že jen u dvou pacientů došlo k opakování syndromu zlomeného srdce, zatímco ostatní pacienti nezaznamenali během následujících čtyř let žádné srdeční potíže.“

 

 

 

zdroj.www.novinky.cz