Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nechybí vám železo?

Železo patří mezi nejčastější prvky, které organismu chybí. Jeho nedostatek může způsobit poruchy spánku, únavu, dokonce i depresivní náladu. Zjistěte, zda-li nechybí i vám.

 

Komu schází

 

Podle výzkumů železo chybí až 20% žen v produktivním věku. K jeho nedostatku může vést i jeho zvýšená spotřeba při sportu, v těhotenství, v pubertě nebo potravinami chudými na železo (např. vegetariáni).

 

Příznaky začínají nenápadně

 

Mnoho lidí si zpočátku ani nevšimne, že jim železo chybí. Příznaky se projevují pozvolna a nenápadně. Postiženým jedincům začnou nejprve ve větší míře než je běžné vypadávat vlasy. Nehty jsou křehčí a snadno se lámou, koutky úst praskají a tvoří se boláky. Změní se i barva kůže, která bývá bledší než dříve. Vitalita se ztrácí, člověk se cítí více unavený a problémy mu může dělat i svižnější chůze. Některým lidem je stále zima. Kromě toho všeho se mohou dostavit i neurologické potíže jako jsou křeče, pálení nebo nepravidelné pohyby v dolních končetinách.

 

ČTĚTE TAKÉ:

5 kořenů pro zdraví.

Jídlem proti rakovině.

Vyzrajte nad bakteriemi s americkými brusinkami.

 

Důležitá je strava

 

Pokud máte podezření, že vám železo v těle chybí, měli byste konzumovat ve větší míře maso a luštěniny. Bohaté na železo jsou i některé byliny a koření, např. máta, kopřivy, sušený tymián, koriandr, petržel, skořice a černý pepř. Je také důležité vědět, že káva, černý čaj, červené víno, hořčík nebo mléčné výrobky zhoršují ve střevech vstřebávání železa. Pokud tedy tyto nápoje a potraviny konzumujte ve zvýšené míře, mohou nedostatek železa způsobit. Upravte si proto svůj jídelníček a jezte vyváženou stravu.


Při pochybách navštivte lékaře

 

Při podezření na nedostatek železa rozhodně nepodceňujte návštěvu svého praktického lékaře a o svých problémech si s ním promluvte. Nechte si také vyšetřit krev. Pokud se potvrdí, že vám železo opravdu chybí, zřejmě vám předepíše léky, které ovšem mohou u někoho vyvolat zácpu nebo bolesti žaludku. Asi 20% lidí totiž tablety obsahující železo špatně snáší. Alternativou jsou i infuze, které střeva nezatěžují.