Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nepodceňujte zdraví svých nohou

Lidská noha je po srdci nejvíce zatěžovaným tělesným orgánem, proto si zaslouží stejně takovou péči, jakou věnujeme obličeji nebo vlasům. Jenže opak bývá pravdou. Na nohy tak nemyslíme. Začneme se o ně zajímat až když nás začnou bolet, nebo chceme, aby dobře vypadaly v sandálech.

Často je nemilosrdně nacpeme do bot, které se nám náramně líbí, ale do pohodlnosti mají hodně daleko. A materiál? Byli přece tak levné... Jenže dlouhodobé nošení nevhodné obuvi může naše nohy poškodit. Ortopedi pak mají co dělat, aby napáchané škody napravili. Přitom by stačilo tak málo, pořídit si správné boty.

Obuv má naše nohy chránit před nepříznivým počasím a podporovat jejich základní fyziologické funkce, jako jsou stání, chůze a běh. Proto bychom měli nosit boty, které nám nejen dobře padnou a jsou z kvalitního materiálu, ale také zvolit druh obuvi podle jejich účelu. Pro celodenní nošení nejsou vhodné různé  druhy textilní obuvi s gumovou podrážkou (jako jsou tenisky, cvičky, kecky...), které jsou určeny pro sport a venkovní hry. Malé děti by je neměly nosit vůbec. Dobrá přilnavost gumové podešve totiž způsobuje, že dětská noha v botě sklouzává dopředu, což vede spolu s teplem tvořící se v obuvi k poškození kůže a prstů. Zatímco teplo v kožené obuvi se zvýší asi o 10 %, u textilní obuvi s gumovou podešví je to až o 25 %.

O nohy by se mělo pečovat od narození
S péčí o nohy je nutné začít hned po narození dítěte. Deformaci nohou můžou způsobit i obyčejné punčocháče, které jsou příliš těsné. Dítě se v nich nemůže volně pohybovat, což může vést k tomu, že svalstvo a kostra se nebudou optimálně vyvíjet. Podle lékařských statistik se  99 % dětí rodí se zcela zdravýma nohama, ale už 67 % dospělých má nějakou vadu nohou.

Jak poznat, že se jedná o zdravotní obuv
– měla by poskytnout v přední části dostatek místa pro prsty
– většinou je vyrobena z přírodních materiálů, které se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy
– vnitřní nášlapná část boty je vybavena stélkou nebo vkládací vložkou ze savého materiálu, jako je například podšívková useň nebo textil
– stélka bývá často tvarována proti vzniku příčně nebo podélně ploché nohy a borcení klenby
– většinou je odměkčená, s měkkým došlapem
– je lehká
– výška podpatku nepřesahuje 6 cm

Jak určit správnou velikost
Zvolit správnou velikost obuvi je jedním z hlavních faktorů, kterými můžeme předejít poškození nohou. Dospělý už si většinou dokáže vhodnou obuv vybrat sám, ale co se týče našich nejmenších, je situace obtížnější. Malé děti často nedokážou sami určit, zda je bota tlačí, nebo jim z nohy padá. Po změření velikosti chodidla dítěte se automaticky musí připočítat 12 mm, tzv. nadměrek. Výsledná velikost pak odpovídá optimální velikosti boty.

Kdy boty kupovat
Nové boty je nejvhodnější zkoušet až ve druhé polovině dne, protože naše nohy mohou nabrat až o 5 % více na svém objemu, 3 mm do délky a zhruba 1 cm do šířky v době od rána do večera.
Boty je potřeba zkoušet vestoje, kdy celá váha těla spočívá na chodidlech. Rozdíl oproti zkoušení vsedě může být až 6 mm. Na botách byste rozhodně neměli šetřit. Kvalitní obuv zabraňuje nepříjemným bolestem v zádech i poškození a deformaci chodidel.


Autor: Monika Kuželová