Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Zásoba energie v těle – Glykogen

S pojmem „glykogen“ se velice často setkáváme, když je řeč o sportovním jídelníčku, o energii pro pohybovou aktivitu či o závodech různého druhu. Jedná se o zásobní polysacharid v těle živočichů, ze kterého organismus čerpá energii. Další látkou pro tvorbu energie jsou tzv. triacylglyceroly, čili tuky, ale z nich je dolování paliva trochu složitější.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chcete zhubnout? Mít sílu jako býk, anebo se jen odreagovat? Víme, jak na to.

Nabírání svalové hmoty. Na čem závisí?

Vyrýsovat postavu Vám pomohou sacharidové vlny

 

Glykogen je vysoce větvená látka, v podstatě poskládaná z jednoduchých cukrů - glukóz. V lidském těle je uložená v buňkách jater a svalových buňkách. Průměrný člověk má v zásobě asi 250 - 450 gramů (sportovci až 800 gramů) tohoto polysacharidu, ze kterého může v případě nouze čerpat energii. Jedna třetina je uložená v játrech a zbylé dvě třetiny právě ve svalech.

- Velikost glykogenových zásob ovlivňuje složení jídelníčku, konkrétně podíl sacharidů ve stravě, ale také trénovanost člověka.

- Glykogenové zásoby bývají vyčerpány po 60 - 90 minutách pohybové aktivity, v závislosti na její intenzitě.

- Svalový glykogen slouží jako zdroj okamžité energie při svalové práci, zatímco ten jaterní funguje jako pojistka při nízké hladině cukru v krvi.
   
- Po vyčerpání glykogenových zásob sahá organismus po vlastní svalové hmotě a bohužel až poté po tucích z podkoží. Aby tělo po vyčerpání glykogenových zásob nezačalo pálit vlastní svalovou hmotu, je vhodné při tréninku popíjet BCAA aminokyseliny.

- Podle některých studií jsou sportovci na nízkosacharidové stravě schopní podávat jen 50% možného výkonu!
   
Pokud je člověk ve stresu nebo hladoví a glykogen z jater se vyčerpá, začne si tělo tvořit procesem, zvaným glukoneogeneze, nové zásoby, a to z nesacharidových zdrojů - z proteinů. Pokud tedy máte v jídelníčku jen minimum sacharidů, ale nadbytek proteinů, v hubnutí to nepomůže, protože si organismus bude proteiny na sacharidy přetvářet. Tento složitý proces ho bude ale stát spoustu sil, proto se pak budete cítit ještě víc unavení a nevýkonní.

Glykogenové zásoby se nejefektivněji doplňují v prvních dvou hodinách po tréninku, a proto je vhodné nevyhýbat se po docvičení sacharidům. Pokud jíte nízkosacharidově, plné načerpání glykogenu do svalů bude trvat asi týden.

Jestliže chcete kapacitu svalů pro uchovávání glykogenu zvýšit, musíte trénovat - jen procesem úplného vyčerpání glykogenu a jeho následné obnovy jeho kapacita roste.

V případě, že se chystáte na závody, nebo potřebujete podat dobrý sportovní výkon, asi tři dny před konáním akce zvětšete velikost příloh přibližně o 50%. Nárůstu hmotnosti se nelekněte - glykogen váže vodu, takže to, co přiberete, nebude tuk, ale jen tekutiny, o které zase lehce přijdete.

 

660x250_7.jpg

 

Autor: Veronika Červenková