Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nezdravý životní styl může u žen zvýšit hladinu testosteronu

Plánujete v budoucnu miminko? Pak byste už teď měla žít zdravě, abyste eliminovala problémy s početím. Nezdravá strava, stres a nedostatek pohybu může způsobit hormonální nerovnováhu. Převaha testosteronu a prolaktinu pak může otěhotnění bránit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Cvičení před otěhotněním? Ano!

Chci otěhotnět. Jak změnit životosprávu?

Jak zvýšit šance na otěhotnění

 
Jak říká  gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan: „V důsledku nezdravého životního stylu přibývá Češek, které mají zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů nebo prolaktinu v těle. Obojí pak výrazně snižuje pravděpodobnost přirozeného početí.“

Testosteron versus otěhotnění
Důvodů, proč mají ženy potíže s otěhotněním přirozenou cestou je celá řada. Zcela nejčastějším problémem je ale přítomnost tzv. hyperandrogenního syndromu, což je zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů v těle ženy. Tato komplikace je obvykle provázena zhoršenou kvalitou pleti, častějším maštěním vlasů a zvýšeným růstem ochlupení. V horším případě ženě začne vynechávat menstruace a vajíčka špatně dozrávat. To je při snaze otěhotnět největší problém. Vzhledem k tomu, že hyperandrogenní syndrom souvisí s nezdravým životním stylem, nedostatkem pohybu a přibýváním na váze, Češek s těmito problémy přibývá.

Vyšší míra prolaktinu tělo mate
Druhou nejčastější příčinou problémů s početím u žen je takzvaná hyperprolaktinémie, tedy zvýšená hladina prolaktinu v těle. Při běžném fungování žena intenzivnější produkci tohoto hormonu obvykle ani nezaznamená, problém však nastává při snaze otěhotnět. Vyšší míra prolaktinu totiž v organismu ženy vyvolá stav, že je již těhotná či právě čerstvě po porodu, a nemůže tedy aktuálně otěhotnět. V tomto případě pak často nastává bludný kruh. Zvýšená hladina prolaktinu totiž souvisí se stresem, vyčerpáním nebo únavou. Čím více se tedy bude žena kvůli snaze počít dítě stresovat, tím menší pravděpodobnost otěhotnění bude mít.

Důvod proč žít zdravě
Nejpřirozenější prevencí a léčbou při problémech s početím je zdravý životní styl, tedy správná životospráva, dostatek spánku a pohyb. Ženy s hyperandrogenním syndromem pak mohou pro zpravidelnění cyklu i k podpoře dozrávání vajíček připojit navíc ještě konzumaci přírodních přípravků s obsahem fytoestrogenů.

Stres – strašák moderní doby
Pokud žena plánuje otěhotnění měla by si upravit životosprávu, v maximální možné míře omezit stres a dostatečným odpočinkem předcházet pocitům únavy a vyčerpání.


Autor: Monika Kuželová