Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Stres v práci

Pociťujte občas v zaměstnání napětí? Jste zavaleni prací, nevíte, zda-li vše zvládnete, kolega je nepříjemný... Tyto pocity nemáte zdaleka sami. Podle průzkumů stres zažívají alespoň jednou týdně více než tři čtvrtiny Čechů.

Co stres způsobuje

Stresem v práci trpí čtyři z deseti Čechů a více než polovina z nich ho pociťuje několikrát do týdne. Mezi největší spouštěče patří mezilidské vztahy na pracovišti, nepřiměřené pracovní zatížení a nedostatečné ohodnocení práce.

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 důvodů, proč cvičit v práci

5 tipů, jak při stresu detoxikovat svůj organismus

Pozor na přepracovanost

 

Kdo je častěji stresován
Stresovými situacemi trpí více zaměstnanci na vedoucích pozicích než řadoví pracovníci. Napětí v práci zažívají především vysokoškolsky vzdělaní lidé, cca 57% z nich. Více jsou stresovaní muži než ženy. Výše postavení zaměstnanci trpí především jednorázovým tlakem. Mezi řadovými zaměstnanci je počet stresovaných osob menší, v jejich případě jde ale více o stres permanentní.

Mezilidské vztahy jsou rozhodující
Téměř polovina lidí zažívajících napětí v práci považuje za spouštěč především mezilidské vztahy. Druhým stresovým faktorem je nepřiměřené pracovní zatížení a třetím nedostatečné ohodnocení v práci. Z dalších faktorů, které způsobují stres, průzkum zmiňuje nejistotu zaměstnání, propouštění, reorganizaci, nedostatečnou komunikace v rámci firmy a nedostatečně vymezené úkoly a povinnosti.

Jak stres zahnat
Podle průzkumů Češi se snaží zmírnit pracovní napětí pomocí pozitivního myšlení, přestávkami v práci, fyzickým pohybem a pitím kávy nebo energetických nápojů.

Nejsme v tom sami

V Česku trpí stresem v zaměstnání méně lidí než na Slovensku, kde pociťuje pracovní stres téměř 60% zaměstnanců.


Zdroj: ČTK