Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Spalovače tuků: opravdu vám pomohou zhubnout?

Jestli čekáte, že díky spalovačům budou vaše tuky tát jako kopeček zmrzliny v létě, aniž byste se museli hnout, pak byste měli zjistit, jak opravdu spalovače tuků fungují a jestli se hodí právě pro vás.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chcete zhubnout? Mít sílu jako býk, anebo se jen odreagovat? Víme, jak na to.

Jaká je ideální tepová frekvence pro spalování tuků?

Vitamíny, minerály a doplňky stravy - co si vybrat?

 

Pro začátek je důležité říci, že spalovače tuků jsou doplňky stravy obsahující přísady, které opravdu mohou dát hubnutí nový impuls. Ale rozhodně nejsou náhradou za zdravé stravování a pravidelnou pohybovou aktivitu. „Spalovače tuků nefungují správně, pokud jsou špatně užívány. A proto je důležité vědět o nich co možná nejvíc, než je do svého hubnoucího plánu zařadíte. Až 80 % úspěchu hubnutí stále spočívá ve stravě a dále v pravidelné aktivitě,“ říká pro začátek specialista na sportovní výživu Bc. Martin Kolář ze Světa zdraví.

Rozeznejte je!
Stimulační spalovače tuků patří mezi ty nejúčinnější spalovače tuků, protože stimulují centrální nervový systém, mají termogenní účinek, zrychlují metabolismus a jemně zvyšují tělesnou teplotu. Základem této skupiny jsou látky jako kofein, zelený čaj, guarana nebo synefrin. „Stimulanty oceníte zejména ve chvílích, kdy máte v důsledku diety nedostatek energie na trénink. Dokážou totiž nabudit a podpořit další spalování tuků,“ radí odborník na sportovní výživu.

Oproti tomu spalovače, které neobsahují žádné stimulanty, jsou k organismu šetrnější a využívají jako zdroj energie tuk uložený v těle. „Na trhu se dají sehnat také komplexní spalovače tuku, které kombinují výše zmíněné účinky. Dochází tak k maximálnímu efektu,“ říká Kolář. „Ideálně se hodí pro lidi, kteří jsou citlivější na některé z přidaných látek, např. kofein či synefrin,“ vysvětluje důvody, proč si vybrat právě tento typ spalovačů. Setkat se tak můžete L-karnitinem, CLA nebo HCA.

Nejúčinnějšími spalovači jsou v současné době tzv. komplexní spalovače tuků, které omezují pocit hladu a chuť na sladké, okamžitě dodávají energii, urychlují proces látkové výměny a způsobují rychlejší dosáhnutí tepové frekvence optimální pro spalování tuků. „Jejich podstatou je, že vytvářejí v těle stres, na který reaguje organismus tvorbou tepelné energie. K její tvorbě tělo musí využít zdroj energie, který má, tedy tuk,“ vysvětluje odborník. Zvýšená teplota navíc ještě podporuje zrychlení metabolismu. Nakonec také přispívají k udržení hmotnosti. Příkladem může být zázvor, aminokyselina L-citrulin malát nebo extrakt z vrbové kůry.

Vyberte to pravé pro vás
Při užívání spalovačů se vždy vyplatí stanovit si cíl, zhodnotit svůj zdravotní stav, přečíst si reference a na základě toho vybírat ten pravý. Některé totiž spalují tuk, jiné zase snižují nadměrnou chuť k jídlu a dodávají energii, kterou je potřeba využít k pohybu. Navíc to, co skvěle funguje u jednoho člověka, nemusí nutně ukazovat výsledky na těle druhého. Pokud tedy po několika týdnech užívání nedojde k žádnému zlepšení, vyberte si jiný spalovač s obsahem jiných stimulačních látek. Rozdíl ve výběru pak bude také u začínajícího a pokročilého sportovce. „Důležité je i správné načasování podání spalovače. Pro začátečníka, který vydrží jen půl hodiny běhu, se doporučuje užít spalovač zhruba 45 minut před začátkem cvičení. Aktivní sportovec, který ví, že jeho pohyb bude trvat alespoň hodinu, může spalovač použít i 15 minut před začátkem,“ vysvětluje Martin Kolář.

Nejsou pro každého
Ale pozor! Stimulanty se nehodí pro osoby, jež trpí onemocněním srdce nebo mají vysoký krevní tlak. Stejně tak se nedoporučuje podávat je dětem nebo těhotným a kojícím ženám.

Dávkujte správně

U spalovačů je více než jinde důležité také správné dávkování jednotlivých složek. Neznamená to tedy, že čím více si jich dáte, tím budete úspěšnější. Vždycky se držte pokynů výrobce uváděných na obalu. „Vždy je lepší začít s tou nejnižší dávkou uvedenou na obalu a držet se jí po dobu alespoň dvou týdnů. Poté můžete přidávat, pokud to dovoluje daný výrobek,“ radí Kolář.

Obecně bývají dávky zhruba následující: u karnitinu se doporučuje užívat zhruba 1 až 2 gramy denně, u synefrinu je to pak zhruba 5 až 10 miligramů denně a co se týče kofeinu, pak se většinou doporučují 4 miligramy na kilo váhy denně. Ale pozor: sice se doporučuje dávkování podle kilogramů, ale maximální dávka kofeinu by měla být 400 mg/denně. Vyšší dávka by mohla člověku spíše uškodit!

Zdvojnásobte účinek!

Jak už vyplývá z výše uvedeného, spalovače tuků nikdy nebudou fungovat samy o sobě bez vyvážené stravy a cvičení. Každopádně jejich účinek je možné podpořit ještě vhodně zvolenými potravinami, které by se mohly pyšnit přívlastkem ‚přírodní spalovače tuků‘. Mezi takové paří citrusy, hrušky, ananas obsahující enzym bromelain, který brzdí ukládání tuků, různé druhy salátů a také koření (např. skořice nebo chilli).


Zdroj: Prima ŽENY

 

iPrima_zeny.jpg