Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Co vás v zimě posílí? Šetrná detoxikace!

Tučná jídla a alkohol během zimy nás v chladných dnech pohladí na duši a zahřeje, ale našemu tělu neprospěje. Jen znásobí pocit únavu a zvýší tukové zásoby. Co s tím?

 

ČTĚTE TAKÉ:

Velký zimní detox

Hladovkou nezhubnete

Chcete-li zhubnout vyčistěte si organismus

 

Když je tělo přetížené mohou se objevit i bolesti hlavy, poruchy soustředění, chronická únava, celková nevolnost a poruchy zažívání. Navenek se tato nerovnováha projevuje nečistou pletí, bledostí a slabými vlasy. Také celulitida může být známkou toho, že tělo potřebuje celkovou očistu.

Podpořte očistné systémy těla
Tělo by se mělo přírodní cestou zbavit nahromaděných škodlivých látek, které se rozmohly vlivem stresu, tučné stravy a nedostatku pohybu. Ale jak na to? Uvědomte si svoje špatné návyky, jako je nevýrazná strava, kouření a alkohol a na určitou dobu je úplně omezte. Očistný systém se skládá z jater, ledvin, plic, střev, kůže a lymfatického systému a pokud se detoxikuje, pak sami se budete cítit doslova lehčí. Základem týdenního až několikatýdenního detoxikačního programu jsou zásadité potraviny, hodně vody a dostatek času na odpočinek.

Zdravá zátěž
Seznam zakázaných kulinářských požitků během detoxikační kúry je dlouhý. Začíná hotovými pokrmy, cukrem a sladidly, také light produkty a obilninami v podobě pečiva a těstovin, pokračuje tuky, uzeninami a končí alkoholem a cigaretami. Tip: Pověste si na lednici pozitivně laděný seznam. Mezi potraviny, kterým bychom se měli během očistné kúry dávat přednost, patří v první řadě čerstvé sezonní ovoce a zelenina, v pořádku je i mražená zelenina bez přidaných látek, k tomu litry čaje a vody. Odborníci na zdravou výživu také doporučují medvědí česnek, artyčoky a košťálovou zeleninu, tedy květák, brokolici a zelí. K odvodnění organismu se doporučují salátové okurky, celer a chřest. Tyto potraviny podporující detoxikaci, se převážné části skládají z vody a snadno a rychle se připravují. Chuť na sacharidy nejlépe zaženou brambory připravené na všechny možné způsoby a ozdobené čerstvými bylinkami.

Extra „propláchnutí“
Nejlepší a nejúčinnější je voda. Lékaři doporučují, že alespoň jednou za den by měl být močový měchýř tzv. čistý. Pokud je vaše moč sytě žlutá, je nejvyšší čas doplnit tekutiny. Dva litry neslazené vody denně jsou považovány za minimum. Vodu můžete střídat s čajem z lístků artyčoku, ostropestřce mariánského a pískavice. Skvělý je i kopřivový nebo zázvorový čaj. Zapovězené jsou ovšem ovocné směsi, fenyklový a červený čaj, neboť mají na tělo kyselinotvorné účinky.

Dny poté

Sytí a přesto plní. Plní energie a přesto uvolnění. Přesně tak byste se měli po detoxikaci organismu cítit. Abyste si tuto lehkost a vysněnou hmotnost zachovali je potřeba, abyste dlouhodobě  dobře hospodařili s kyselými a zásaditými látkami. Čas od času zařaďte  postní den. Jezte jen polévky a saláty jako hlavní jídlo, jako předkrm si dejte čerstvě vylisovanou šťávu z ovoce či zeleniny. Jako svačinku si dopřejte pyré z oblíbené zeleniny či ovoce s přídavkem bylinek.

Shrnutí

Chcete-li organismus dokonale pročistit: Žádné cigarety, alkohol, cukr, hodně zeleniny, ovoce, dostatek spánku a pohybu. Nejezte nic smaženého, žádné „hotovky“ ani nezdravá jídla z fast foodů. Zapomeňte na sladkosti, chipsy a polotovary. A také pozitivně myslete.


Autor: Monika Kuželová