Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Psychika a hubnutí

Výkyvy hmotnosti jsou během života ovlivněny psychologickými faktory mnohem víc, než si mnohdy připouštíme. Sice by měl platit zákon zachování energie, to znamená, že pro udržení váhy má být energetický příjem rovný výdeji, ale zdá se, že fyzikální zákony někdy tak úplně nefungují. Lidé nejsou stroje a tělesné procesy jsou natolik propojené s těmi psychickými, že nelze fungování lidského těla ovládat a regulovat podle toho, jak si právě zamaneme.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zhubněte s naší Reality show PRIMA HUBNUTÍ

Hubněte v pohodlí svého domova s FITHALL TV

Jídelníček ušitý na míru

 

Jestliže jste se dostali do fáze, kdy se hubnutí nedaří, ačkoliv jíte podle svého nejlepšího svědomí, dopřáváte si spoustu pohybu, odpočíváte a celkově děláte všechno správně, možná je překážkou právě Vaše psychika. Někdy je lepší nechat věcem volný průběh a nechtít dosáhnout výsledku za každou cenu. Přílišné chtění a upínání se k hubnutí může být jedním z problémů. Zkuste se zaměřit na jiné aspekty života, užívat si práci i volné chvíle, dobře jezte a hýbejte se. Přestanete být vystresovaní z hubnutí a ono to pak půjde o něco lépe.

Velmi častým psychologickým problémem je přejídání se z nějakých emocionálních důvodů. Pokud je právě to Vaším kuřím okem, je na čase vyhledat psychologickou pomoc. Jídlo funguje jako tišící prostředek – a to především takové, které obsahuje cukr a tuk. V případě, kdy se člověk cítí špatně, je smutný, naštvaný, cítí se opuštěně, zklamaně, frustrovaně nebo se nudí, je terapie jídlem nejdostupnější. Bohužel kvůli fyziologickému působení jedení a jídla samotného na organismus se úleva opravdu na chvíli dostaví, ale zanedlouho bývá následovaná pocity viny a výčitkami svědomí. Člověk si jedení vyčítá, nadává si, začne se opět cítit zle a znovu může hledat útěchu v jídle. Právě bezprostřední příjemné pocity při jedení jsou mnohem silnější, než nepříjemné pocity, které přijdou potom, a proto je tak těžké z tohoto bludného kruhu vystoupit.

Zde se otevírá široké pole působnosti pro psychologa, který Vám může pomoct identifikovat spouštěče takového chování, zjistit, co Vám jídlo nahrazuje, které potřeby nejsou uspokojené (a náhradní uspokojení proto hledáte v tabulce čokolády), ale také vytvořit nové mechanismy a způsoby zvládání nepříjemných emočních stavů.

Psycholog Vám ukáže nový pohled na sebe sama, pomůže Vám zaměřit se na důležitější stránky života, než je právě tělesný vzhled, naučíte se orientovat se ve vztazích, ale především v sobě a možná pochopíte, z čeho vychází Váš negativní pohled na sebe, nevhodné stravovací či pohybové návyky, ale také neadaptivní způsoby řešení problémů.

Dát si něco dobrého v okamžiku nepohody je celkem přirozené a dělá to téměř každý. Velký problém nastává v okamžiku, kdy neexistují jiné alternativy, jak potíže a nepříjemné pocity řešit. S hubnutím Vám pak příliš nepomůže dieta či cvičení, ale právě odhalení mechanismu přejídání se, uzobávání a touhy po jídle.

Poruchy stravování, jako je mentální anorexie, bulimie, záchvatovité přejídání se, emoční jedení či noční jedení patří jednoznačně do pracovny psychologa či psychiatra. Potíže s hmotností však nemusí mít tak závažné rozměry, abyste mohli z jejich služeb profitovat. Někdy stačí pár hodin sezení, kde si člověk uvědomí chyby ve svém přemýšlení o sobě či o druhých a číslo na váze začne postupně klesat, protože psychika přestane hubnutí bránit.


Autor: Veronika Staňková