Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak rozpoznat přehřátý organismus

Stupnice na teploměru stoupá a s přibývajícím horkem nám hrozí úpal, křeče nebo vyčerpání organismu z přehřátí. Víte, co v takových situacích dělat a jak rozpoznat, zda-li se jedná o úpal nebo něco jiného?

Kdy můžete pít a kdy ne
Během úpalu selhává regulace tělesné teploty. Díky tomu může člověku stoupnout horečka až na 41°C během krátké doby. Velká vedra mohou způsobit i křeče nebo vyčerpání organismu. Člověk je v obou případech ohrožen nejen na zdraví, ale i na životě. Pokaždé volejte rychlou lékařskou pomoc. Při úpalu nedávejte postiženému pít, ale tělo pouze ochlazujte studenými obklady dokud nedorazí lékař. U křečí a vyčerpání z přehřátí se pít může.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co byste měli vědět o opalování

Víte, jak se chovat na slunci?

Víte, jaký máte typ kůže?

 

Příznaky

Úpal
Příznakem úpalu je suchá horká červená pokožka, horečka bez potu, zrychlený tep, bolest hlavy, únava, zmatenost, závratě, nevolnost až zvracení, případně až bezvědomí. Postiženého úpalem odveďte do stínu, ponořte jej do vany se studenou vodou, nebo ho postavte pod studenou sprchu. Pokud to není možné, alespoň ho zabalte do chladného vlhkého prostěradla a zapněte ventilátor. Tělo se má ochlazovat tak dlouho, dokud tělesná teplota neklesne na 38,5 stupně Celsia.

Křeče
Křeče z přehřátí vznikají ze ztrát vody a iontů. Bývají obvykle v břiše a v končetinách a mohou se objevit při námaze. Je proto nutno okamžitě s námahou přestat a zůstat v klidu na stinném chladném místě, pít ovocné šťávy či iontové nápoje pro sportovce. Rovněž pomáhá pokud budete svalstvo jemně masírovat. Lékaře volejte v případě, když křeče do hodiny neustoupí.

Vyčerpání z přehřátí
Vyčerpání z přehřátí se může objevit i několik dní po té, co člověk pobýval v horku bez dostatečného příjmu tekutin. Projevuje se pocením, bledostí, únavou, svalovými křečemi, závratěmi až mdlobou, nevolností či zvracením. Tělesná teplota může být normální, kůže studená až vlhká, rychlý, ale slabý tep a mělké zrychlené dýchání. Lékařská pomoc je nezbytná, pokud postižený trpí vysokým tlakem, má problémy se srdcem, nebo se jedná o těhotnou ženu.

Pomáhá ochlazování těla a tekutiny, které se pijí po malých doušcích. Při nevolnosti se ale pít nesmí. Po poradě s lékařem postiženému můžete podávat iontové nápoje.


Autor: Monika Kuželová