Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Pravda o hormonální antikoncepci

Hormonální antikoncepce představuje způsob, jak zabránit nechtěnému a neplánovanému početí. Byla vyvinutá v 60. letech v USA a tehdy obsahovala velké množství hormonů, jenž měly na svědomí mnoho nežádoucích účinků. Lze ji užívat v podobě tablet, náplastí, injekcí, nitroděložních tělísek či vaginálních kroužků a je dostupná pouze pro ženy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se stravovat při onemocnění štítné žlázy?

Hubnutí po čtyřicítce - jím stejně, ale tloustnu. Proč?

Nehubnete? Možná vám něco chybí!

 

Hormonální antikoncepce zabraňuje dozrávání a uvolňování vajíček, ale také růst děložní sliznice, takže nemůže dojít k oplodnění. Pro ženský organismus je ale zrání vajíček, uvolňování vajíček i růst děložní sliznice zcela přirozený proces a to, že se do něho zasahuje zvenčí, má automaticky vliv na fungování celého těla i psychiky.

Co všechno tedy provádí hormonální antikoncepce s naším tělem?

Zabraňuje otěhotnění - to je také nejčastější důvod, proč ji začnou ženy užívat.

 

Pravidelná menstruace - když berete pilulky, můžete si podle menstruace skoro řídit hodinky. Nejedná se ale o pravou menstruaci, spíš jde o krvácení, vyvolané poklesem hormonů v době, kdy se prášky neužívají.

 

Menstruační bolesti - při užívání hormonální antikoncepce jsou téměř neznatelné.

 

Akné - pokud vás trápí, antikoncepce tento problém pravděpodobně vyřeší.

 

Měsíčky, kdy se vám zachce - díky antikoncepci lze posunout nebo úplně vynechat menstruaci (jiná otázka je, zda je to zdravé a přirozené).

 

Prevence - ovariálních cyst, nádorů prsou, ovarií i děložní sliznice. Bohužel nepůsobí proti rakovině děložního čípku.

 

Trombóza - antikoncepce zvyšuje riziko trombózy (zvyšuje srážlivost krve), která může vést až k plicní embolii - proto se při užívání hormonální antikoncepce nedoporučuje kouřit.

 

Tohle nechceme -  hormonální antikoncepce nám může zhoršit migrénu a bolesti hlavy, způsobit deprese, vyšší krevní tlak, může mít na svědomí onemocnění jater (nádory a poruchy metabolismu), nevolnost, únavu, pigmentové skvrny na obličeji po slunění i mírné špinění mimo menstruaci.

 

Tloustnutí - antikoncepční pilulky způsobují zadržování vody v těle - tím pádem naroste i tělesná hmotnost. Říká se ale také, že prášky nemají na hmotnost vliv, protože dávky hormonů v nich jsou minimální. Je možné, že přibírání je spojené spíš se stresem kolem počátku pohlavního života a obav z těhotenství.

 

Amenorea - nepřítomnost menstruace po vysazení, kvůli které pak není možné nějakou dobu otěhotnět, je bohužel možná také.

 

Sex - hormonální antikoncepce může zvyšovat i snižovat chuť na milostné hrátky. Do které skupiny bude která žena patřit, nelze bohužel říct dopředu.
   
Je na každé ženě, zda se rozhodne hormonální antikoncepci užívat či nikoliv. Důležité je zvážit veškerá rizika, ale také možné benefity. Při jejím užívání musíme myslet na to, že uměle vpravené hormony do našeho těla nebudou mít jen antikoncepční účinky.

 


Autor: Veronika Staňková