Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak životní styl ovlivňuje pracovní výkon

Věděli jste, že to jak se stravujeme, jak žijeme má dopad nejen na náš organismus, ale i na produktivitu práce? Zaměstnanci, kteří jedí nezdravě a nesportují mají nižší produktivitu než ti, kteří jedí podle principů zdravé výživy a pravidelně cvičí.

Počet zaměstnanců, kteří mají přebytečný tělesný tuk, špatnou stravu, diabetes a sedavé zaměstnání bohužel každým rokem stoupá. Také přibývají různá chronická onemocnění. Díky tomu lidé podávají mnohem menší výkony nejen v práci, ale i v osobním životě.

Nesportovci a jedlíci podávají nižší výkony
Vědci z Brigham Young University odhalili, že nezdravá strava a špatný životní styl zaměstnanců  snižuje jejich pracovní produktivitu a taky úspěch v kariérním postupu. Zkoumali celkem 19 803 lidí pracujících ve třech velkých, geograficky rozptýlených společností. Z průzkumu vyplynulo, že zaměstnanci, kteří jedí nezdravou stravu, mají o 66 % nižší produktivitu práce a ti, kdo pravidelně nesportují, mají o 50 % nižší produktivitu práce než ti, kteří pravidelně sportují. Ztráta výkonu byla nejvyšší u zaměstnanců ve věku mezi 30 a 39 roky a nejnižší ve věku nad 60 let.

Produktivitu práce ovlivňuje i druh zaměstnání
Nejvyšší pokles aktivity byl zaznamenán u zaměstnanců kancelářských profesí a pracovníků v průmyslu, službách a dopravě. Naopak u profesí jako lesnictví, rybolov, stavební a těžební průmysl byl pokles nejnižší.

Zaměstnavatel může leccos změnit
Zdraví zaměstnanců může ovlivnit jejich zaměstnavatel a to tím, že zlepší pracovní prostředí.  Zajistí zdravé stravování, umožní ve firmě cvičení pořádáním různých cvičebních lekcí, sportovních turnajů, umožní volný vstup do posilovny, bazénu, dá zaměstnancům k dispozici jízdní kola, přispěje na dopravu MHD apod. A v neposlední řadě se bude podílet na osvětě zdravého životního stylu.

Zdraví a motivace jsou nejlepšími hnacími motory
Některé společnosti na to jdou „od lesa“, jako například Google, který dbá nejen na zdraví životní styl, ale i motivaci zaměstnanců. V jejich pobočkách rozesetých po celém světě nenajdete stejný interier. Každá z nich je vybavena dekoracemi odrážející charakteristiku místního prostředí. Kanceláře mají samostatné, ale i open space, konferenční místnosti i tichá zákoutí. Pro odreagování mají zaměstnanci k dispozici videohry, kulečníkové stoly, knihovny, piána a designově řešené relaxační místnosti. Ke stravování jim slouží kantýny a minikuchyňky zásobené zdravými potravinami. Matkám jsou k dispozici kojící místnosti.

Rady pro vás:
1. Plánujte svůj jídelníček dopředu, a pokud nemáte možnost zdravé stravy, jídlo si připravte doma.
2. Nevynechávejte jídla, jezte pravidelně maximálně každé 4 hodiny (oběd by měla z poloviny tvořit zelenina).
3. Do práce si noste zdravé balíčky plné zeleniny, ořechů a semínek.
4. Vždy mějte po ruce vodu.
5. Choďte po schodech: vyjděte alespoň jedno poschodí, než nastoupíte do výtahu.
6. Na krátké vzdálenosti choďte pěšky, vynechejte první zastávku autobusu a dojděte až na druhou.
8. Umístěte v kanceláři tiskárnu co nejdále od stolu a alespoň trochu se každou chvíli projděte.
9. Zařaďte si do svého dne relaxační přestávky a jděte se alespoň krátce projít.


Autor: Monika Kuželová