Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Pomoc, nenávidím své tělo!

Milovat svoje tělo a přijímat ho takové, jaké je, je v podstatě proviněním proti všem zásadám západní, konzumní, výkonově orientované společnosti. O malička nás učí, že máme chtít být lepší, chytřejší, rychlejší, štíhlejší, dokonalejší, že to, jací jsme právě teď, je málo. Nemáme usnout na vavřínech, musíme stále pracovat, zdokonalovat se, růst.

 

ČTĚTE TAKÉ: 

Ideální postava – kolik máme mít tuku, svalů a vody v těle?

Rovnější, zdravější, šťastnější

Co se stane v organismu, když ztloustneme

 

Přístup k tělu, jako k něčemu nedokonalému, co je nutné nepřetržitě zlepšovat, nás nutí k nespokojenosti se sebou a v extrémních (ale zdaleka ne ojedinělých) případech k poruchám přijmu potravy, depresivním prožitkům a úzkosti. Lidé jsou posedlí sami sebou víc, než kdy jindy v historii a snaha přiblížit se k pomyslnému ideálu je čím dál víc urputná.
   
Na sociálních sítích jsou prezentována téměř dokonalá mužská i ženská těla a kdo takovým parametrům neodpovídá, jako by měl povinnost s tím něco udělat. Zkuste se oprostit od toho, co po nás chce okolí, partner, internet, časopisy, ale také od toho, co od sebe chcete Vy sami. Přestaňte svoje tělo nenávidět, začněte ho obdivovat, uctívat a milovat. Takové, jaké je - ne hubenější, ne svalnatější, ne vyšší, ne po naplánované dietě, ale právě takové, jaké je v tuto chvíli.

 

Vyzkoušejte několik tipů, které vám pomohou svoje tělo přijímat:

Zrcadlo nelže - odraz našeho těla v zrcadle je výsledkem fyzikálních zákonitostí. Je přesný a objektivní. To, jak odraz vnímáme my sami, je ale záležitostí naší hlavy. Stoupněte si před zrcadlo nazí a zaměřte se na to, jaké části těla se vám líbí. Ty ostatní prozatím ignorujte. Nahlas si říkejte: mám krásné ruce, úžasná ramena, dokonalá oblá stehna, roztomilé bříško.

Ptejte se - subjektivní názor na sebe sama bývá velmi zkreslený. Zeptejte se proto partnera, rodiny či kamarádek, co se jim na vašem těle líbí. Lichotky neshazujte, nebagatelizujte. Vyslechněte si, co se na vás líbí druhým a věřte tomu. Za chválu jen poděkujte.

Kouzelná mantra - před usnutím si dokola opakujte: „Miluji svoje tělo právě takové, jaké je“. Opakujte si mantru denně, dokud jí neuvěříte. A věřit byste jí rozhodně měli, protože Vaše tělo je dokonalé takové, jaké je.

Nechte se fascinovat - těla mnohých žen dokážou vytvořit a porodit děti, těla mužů jsou schopná velmi tvrdě pracovat. Naše těla nám umožňují přesouvat se z místa na místo, díky nim vidíme, slyšíme, cítíme, prožíváme vášeň, potěšení, ale také únavu a uvolnění. Lidské tělo je dokonalý a fascinující stroj a to, že se nevejde do kalhot, které se vám líbí, už není jeho starost. Nechte se jím fascinovat, pečujte o něho, vyživujte ho a nenechte ho chátrat neaktivitou.

Zakažte si negativitu - přestaňte si nadávat a ošklivit si některé části vašeho těla. Když vás něco takového napadne, zkrátka si řekněte stop a začněte hledat to dobré. Nenechte se strhnout naříkáním kamarádek nad svými postavami, naopak ukazujte světu, jak se máte rádi, bez ohledu na to, zda je to pravda - když vydržíte, pravdou se to stane.

 

660x250_3.jpg

 

Autor: Veronika Červenková