Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Pivoňka – léčivka pro vaše zdaví

Pivoňka (latinsky Paeonia) je jediným rodem čeledi pivoňkovitých. Patří mezi dvouděložné rostlinky a nabývá podoby bylin, polokeřů i keřů. Pyšní se krásnými, barevnými květy, které omamně voní a lákají hmyz k opylování.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pampeliška, elixír pro vaše zdraví

Kopřiva - zázračná bylinka

8 potravin pro uchování tělesného a psychického zdraví

 

Půvabné pivoňky jsou velmi oblíbené v Asii, do Evropy se dostaly až později. Pokud patříte mezi jejich fanoušky, můžete navštívit jejich výstavu i u nás - v botanické zahradě v pražských Průhonicích nebo v botanické zahradě v Brně.

Zajímavostí na pivoňkách je původ jejich názvu. Říká se, že Paion, který byl žákem slavného lékaře Asclepia, ho ve svých dovednostech předčil. Asklepion se rozzuřil a svého učence zavraždil. Paion v podsvětí ale úřadoval dál a vyléčil dokonce samotného boha podsvětí Háda. Ten mu byl vděčný, a proto ho proměnil na krásnou léčivou rostlinu.

V minulosti se pivoňky využívaly hlavně jako léčivky. Jedná se především o pivoňku lékařskou, která má léčivé kořeny i korunní plátky rozkvetlých květů. V Antice se pivoňkou léčil kašel, křeče hladkého svalstva, epilepsie a dále se dnes diskutuje také o jejich protirakovinných účincích. U nás se pivoňka jako léčivá bylina moc nevyužívá, ale kdybyste našli šikovného bylinkáře, jistě by vám ji doporučil proti bolesti, na astma, proti dně, proti ledvinovým kolikám, žloutence, jaterních a ledvinových chorobách, proti kašli či pro zmírnění bolestí při menstruaci.

Okrasné keře pivoněk jsou významnými zahradními trvalkami a jednoznačně kralují jaru. Jejich pěstování ale není vůbec snadné, proto když uvidíte krásnou pivoňkovou výstavu za domem souseda, můžete si být jistí, že je to zručný zahradník.

Pivoňka miluje světlo a kvalitní půdu bohatou na výživné látky. Vody také musí mít tak akorát - potřebuje dostatek vláhy, ale přelévání jí velmi škodí. Tato krásná rostlinka je konzervativní a nemá ráda přesazování. Než se tedy rozhodnete, kam ji umístíte, pořádně si to promyslete.

Ideální doba pro sázení pivoněk je od konce srpna do začátku října. Pak můžete netrpělivě očekávat první poupata - ty je ale bohužel lepší odstranit, aby se rostlinka hned zpočátku nevysílila, a aby měla krásnější květy později. Svou největší slávu pivoňky zažívají v šesti až osmi letech, nicméně nás mohou těšit až dlouhých patnáct let.

Když pivoňce něco schází, sdělí vám to - zkrátka bude málo kvést. Nejčastějšími důvody pro její nespokojenost jsou nedostatek živin, nevhodné stanoviště nebo nevhodná hloubka umístění.

Pivoňky jsou sice krasotinky, ale nejsou z cukru. Dobře snáší chlad a odolávají mrazu. To ale neplatí pro středomořské druhy - ty nejsou na zimu vyzbrojené.

Nikdy si nemůžeme být jistí, jak výživná půda je. Proto je nejlepší vrhnout se do zahradnictví nebo supermarketů pro kutili a pořídit pivoňkám hnojivo.

Když si chcete kytičky donést domů na stůl, odřežte uzavřená poupata a kochejte se jimi, i když venku není hezky.

Zahradničení můžete započítat také do svého energetického výdeje. Běháním kolem náročných pivoněk spotřebujete přebytečnou energii a zároveň odbouráte všudypřítomný stres.Autor: Veronika Staňková