Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Pilulky na hubnutí - proč nám samy o sobě nepomohou?

Lidé už od nepaměti hledají jednoduchá řešení, která by jim pomohla zbavit se přebytečných kilogramů. Dosáhnout vysněné postavy bez práce a jakýchkoliv změn v pohybových a stravovacích návycích je velmi lákavé, a právě to je důvod, proč se pilulky na hubnutí tak dobře prodávají, i když  je jejich účinnost prakticky nulová.

Redukce hmotnosti se řídí jednoduchým pravidlem - když přijmeme méně energie, než kolik jí vydáme, budeme hubnout a naopak. Do této rovnice se sice částečně zapojují i další principy, které nejsou tolik zřejmé (hormonální změny, psychika apod.), nicméně přidáním několika tablet do rovnice zázraky nenastanou.

Tablety na hubnutí lze rozdělit podle účinnosti nebo také podle principu jejich fungování. Co se účinnosti týče, existují léky na redukci hmotnosti, které prokazatelně fungují, kilogramy po nich mizí jak mávnutím zázračného proutku a při jejich správném užívání pod zkušeným lékařským dohledem skutečně mohou pomoct. Háček je v tom, že téměř veškeré léky na hubnutí, které byly v minulosti na předpis, jsou v současné době zakázány, protože jejich nežádoucí vedlejší účinky převažovaly nad výhodami, jenž pacientům přinášely. I v případě, že člověk díky pilulkám zhubl, po jejich vysazení hmotnost opět zpravidla stoupla, protože bez pohybu a změn v jídelníčku je udržení nižší váhy dlouhodobě nemožné. Lékaři tedy aktuálně nemají ve svých rukou takové tabletky, které by lidem pomáhaly hubnout, ale neměly devastující dopady na zdraví.

Na pultech lékáren a drogerií jsou k dispozici volně prodejné doplňky stravy, slibující pomoc v hubnutí. Tak, jako všechny doplňky stravy, fungují jen ve velmi omezené míře. Jak napovídá jejich samotný název, pouze doplňují složky, které chybí ve stravě. Například takový populární L - karnitin má na metabolismus tuků opravdu vliv, ale pokud jíte dost masa, je jeho užívání ve formě doplňků zbytečné. Stejně tak chuť potlačující chrom, vlákninu, kofein a podobně, najdete i jinde, než jen v plastových krabičkách s přehnanou cenou.

Podle principu fungování lze léky na hubnutí rozdělit na ty, které zabraňují vstřebávání tuků ze stravy (obvykle vedou k velmi nepříjemným průjmům) a ty, jenž nějakým způsobem zrychlují metabolismus a využívání přijaté energie (vedlejšími účinky jsou nespavost, podrážděnost, bušení srdce atd.). Doplňky stravy lze pak třídit podle látek v nich obsažených. Existují „spalovače tuku“, jako již zmíněný L - karnitin, kofeinové tablety, prášky s výtažky ze zeleného čaje či tropických rostlin, dál doplňky, slibující potlačení chuti k jídlu, udržení stabilní hladiny krevního cukru nebo dokonce pilulky zamezující vstřebávání a ukládání tuku v těle.

Obecně lze říct, že prášky na hubnutí jsou oblíbené, protože vytvářejí dojem snadno dosažitelného úspěchu, jsou drahé, jelikož výrobci vědí, že lidé touží po instantním a rychlém hubnutí bez námahy a většinou fungují na základě placebo efektu (čili víra tvá tě vyléčí).

Na cestě za štíhlejším a zdravějším tělem neexistují zkratky. Je to cesta dlouhá, spletitá, plná překážek. I přesto se však vyplatí se touto cestou vydat - cestou rozumného jídelníčku, dostatku fyzické aktivity a přiměřeného odpočinku. Pokud chcete i přesto hubnutí podpořit tabletkami,  vyberte si jen ty solidně vypadající a nečekejte od nich žádné dramatické účinky, ale berte je jen jako berličku. Peníze raději investujte do nákupu permanentky do posilovny nebo nových tenisek na běhání.


Autor: Veronika Červenková