Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Pampeliška, elixír pro vaše zdraví

Konečně na nás po dlouhé šedivé zimě začaly z trávy vykukovat žluté květy pampelišek, které neomylně upozorňují na to, že se jaro chopilo vlády. Pampeliška, nebo také smetánka (latinsky Taraxacum), patří mezi dvouděložné rostliny z čeledi hvězdicovitých a nejznámější z nich je pampeliška lékařská. Tento krásný plevel roste na celém našem území a je typický svým jasně žlutým květem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kopřiva - zázračná bylinka

I plevel může léčit

Pořiďte si domácí bylinkovou lékárničku!

 

Pampelišky kvetou od dubna do srpna, a když odkvetou, pomocí chmýří se rozletí do krajiny. Měsíce březen a duben jsou vhodné pro sběr jejich kořenů (předtím, než rozkvetou) a období od května do září pro sběr listů.

Jak napovídá samotný název, nejsou pampelišky dobré jen na okrasu nebo pro trápení zahrádkářů - jsou léčivé. Uplatnění nacházejí při léčbě zánětů močových cest a ledvinových kamenů, podporují vylučování žluči, zlepšují chuť k jídlu, působí příznivě na tvorbu žaludečních kyselin a také pomáhají správně fungovat ledvinám i játrům. Díky vysokému obsahu vitamínů v mladých lístcích najde svoje uplatnění také v jarních salátech.

Zkuste si připravit čaj nebo salát ze smetánky lékařské a budete zdraví jako rybička.

Čaj na trávicí ústrojí
- usušte nadrobno nařezaný kořen (nebo si sušenou směs opatřete v bylinkářství) a 2 lžičky nechte 15 minut vylouhovat ve čtvrt litru vařené vody. Nálev sceďte a vychutnejte si denně 2 šálky třeba s medem. Pomůžete Vašim ledvinám, játrům i žaludku. Tento čaj funguje také jako přírodní projímadlo a dokonce dokáže pomoct při pálení žáhy.

Čaj na pročištění krve - připravte si odvar ze 4 lžic sušeného kořene pampelišky a 4 lžic kořene čekanky. Přidejte pár fenyklových semínek a 15 minut směs vařte. Dopřejte si dva hrníčky čaje denně a o jarní detox máte postaráno. Fenykl navíc zabraňuje nadýmání.

Salát
- jestliže čajům neholdujete, vhoďte si aspoň pár lístků pampelišky do salátu. Mladé lístky  také můžete nasekat, dochutit cibulí, solí, pepřem, octem a olejem a lék proti jarní únavě i na pročištění organismu je na světě. Lístky jsou lehce nahořklé, takže salátům dodají  specifickou chuť. Obsahují vitamíny C, A, D i B, ale také beta-karoten, draslík, vápník a železo.

Z pampeliškových květů si můžete koupit med i sirup, jenž podporuje odkašlávání a léčí dýchací cesty. Fantazii se ani při kouzlení s pampeliškou meze nekladou - klidně ji usušte a přidejte do polévky, zkuste vyrobit med či sirup nebo také pampeliškové víno. Z kořene pampelišky lze po usušení, upražení a rozemletí získat dokonce mouku - nadýchaný a křehký piškot z ní ale asi neupečete.

Žlutá kytička umí také léčit psychiku - stačí jen vyrazit ven na dlouhou procházku, natrhat si pampelišky s dlouhým stonkem a uplést si věneček. Jednoduchá manuální činnost na čerstvém vzduchu je ten nejlepší bojovník proti stresu u únavě a dovolí Vám na chvilku uniknout od běžných starostí.

 


Autor: Veronika Staňková