Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Zázračné účinky přírodních olejů

Rostlinné oleje působí blahodárně na náš organizmus, pokožku i celé tělo. Existuje jich celá řada a každý druh má své specifické vlastnosti, které se využívají v aromaterapii, na masážích, v kosmetice, lékařství a samozřejmě i v našem jídelníčku. Některé jsme vybrali, abychom vás seznámili s jejich jednotlivými vlastnostmi, k čemu se hodí nejlépe a jak si můžete léčivý bylinný olej vyrobit i doma.

Rostlinné oleje vznikají lisováním ovoce, zeleniny, obilovin, ořechů nebo různých semen. Nejlepší a nejkvalitnější jsou ty, které jsou lisované za studena. Rostlinné oleje se používají samostatně nebo v kombinaci s různými léčivými bylinami. Těmto olejům se říká olejové maceráty. Vznikají tak, že do rostlinného oleje se vloží nějaká bylinka a nechá se po určitou dobu vyluhovat. Díky tomu tak do rostlinného oleje přejdou z byliny cenné látky a olej získá další prospěšné vlastnosti. Ty se využívají zejména v aromaterapii, kde macerované oleje tvoří neodmyslitelnou součást různých masážních a regeneračních olejů, krémů, balzámů a mastí.

 

Olivový olej

 

Mezi nejznámější a asi nejoblíbenější  rostlinný olej patří olivový. Obsahuje mononasycené mastné kyseliny a antioxidanty, které příznivě působí na celý organismus. Pokud je tedy tělo dostatečně zásobeno mononasycenými mastnými kyselinami lépe se brání rakovině, vysokému krevnímu tlaku nebo cukrovce. Konzumací olivového oleje můžete dokonce snížit cholesterol a ucpávání tepen, díky čemuž předejdete srdečnímu záchvatu. Olivový olej kromě toho obsahuje látky zvané polyfenoly, které působí proti srážení krve, pomáhají při artritidě a osteoporóze a také hojí záněty. Skvělý je i v kosmetice, neboť pokožce dodává hebkost, vláčnost a díky obsahu vitamínu E bojuje proti vráskám. Podrážděnou pokožku dokáže navíc zklidnit a zmírnit zánětlivé procesy. Výborný je i na spáleniny. Několik osvědčených masek na pleť či vlasy si můžete připravit bez problému i doma.

 

Lněný olej

 

Za studena lisovaný olej se získává ze semen původně textilní plodiny.  Dokáže snižovat riziko vzniku nádorového bujení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a snižuje vysoký krevní tlak. Nezanedbatelný ke také jeho pozitivní vliv na srdce a cévy. Vedle nenasycených mastných kyselin je lněný olej bohatý také na lignan, který se osvědčuje při prevenci rakoviny prsu a rakoviny tlustého střeva. Při vnější aplikaci dokáže lněný olej pomoci také lidem s ekzémy, psoriázou a lupy.

 

Kokosový olej

 

Panenský olej z kokosové dužiny, získávaný bez tepelné úpravy. Panenský kokosový olej má široké spektrum využití, od kosmetické péče o tělo, obličej i vlasy, až po zdravou náhradu za olej na smažení. Panenský kokosový olej je skvělý i jako koupelový a masážní olej s nádhernou jemnou vůní, stimuluje metabolismus, pomáhá při diabetu, nadváze, poruchách štítné žlázy i při léčbě podvýživy.

 

Bylinné oleje vniklé macerováním

 

Řepíkový

Řepík je používaný jako léčivo již od starověku. Při vnějším použití se využívá jeho protizánětlivého působení na mokvavou a zanícenou tkáň. Díky taninům působí svíravě a vnitřně proti průjmu. Dále je vhodný k ústní hygieně. Využívá se při cévní nedostatečnosti a hemeroidech. Podle nejnovějších poznatků lze řepík použít proti vysokému krevnímu tlaku. Účinnou složkou jsou vedle taninu ještě terpeny, flavonoidy a kyselina křemičitá.

 

Heřmánkový

Heřmánek je bylinka, užívaná hojně již v dobách starověkého Egypta a Řecka. Květ je velmi bohatý na azuleny, bisabololy a polyfenoly. Zevně se používá na zmírnění svědivosti, dále při virových a plísňových onemocněních kůže. Zklidňuje podrážděné oči, a vhodný je také k ústní hygieně. Vnitřně je pak užíván při trávicích obtížích, jako jsou křeče, nadýmání, plynatost, zánět střev a dalších.

 

Kaštanový

Při pravidelném zevním použití zlepšuje látkovou výměnu v místě aplikace. Je součástí kosmetických preparátů pro péči o dolní končetiny, zejména pro unavené, oteklé nohy a při křečových žilách. V přípravcích vlasové kosmetiky zlepšuje látkovou výměnu a fyziologické funkce vlasové pokožky. Přidává se do regeneračních olejů a krémů určených především pro pleť s rozšířenými žilkami.

 

Měsíčkový

Měsíček lékařský působí antibakteriálně, antisepticky a protizánětlivě. Nejvíce aktivních látek obsahují okvětní lístky. Měsíček se používá na spáleniny různého původu, vyrážky a bércové vředy. Zvláčňuje a regeneruje kůži a je proto velmi vhodný na pooperační jizvy. S úspěchem se používán na lupénku a některé formy ekzémů. Kromě toho značně skracuje i dobu hojení a při potírání dásní tlumí také bolesti zubů. Při vnitřním užití reguluje křečové stavy zažívacího ústrojí a podporuje hojení sliznic, očí, krve, svalů, kostí a kůže.

 

Rakytníkový

Olej je vhodný při ošetření kůže po spáleninách, omrzlinách a drobných poraněních. Zvyšuje pružnost a vitalitu pokožky, používá se k tlumení projevů lupénky a nejrůznějších forem ekzémů. Působí protizánětlivě a urychluje hojení drobných poranění kůže. Omezuje tvorbu vrásek a již vzniklé vyhlazuje.

 

Třezalový

Je vynikající pro ošetření všech typů pokožky, nejvhodnější je ale pro suchou pleť. Podporuje regeneraci pleti, aktivuje procesy látkové výměny, zjemňuje a zvláčňuje. Je vhodný i k ošetření citlivé a zánětlivé pleti. Také se hojně využívá v regeneračních a masážních přípravcích. Doporučuje se i jako součást přípravků po opalování.

 

Recept na přípravu bylinného oleje:

 

Bylinný olej se připravuje vyluhováním nejlépe čerstvých bylin ve slunečnicovém, olivovém, klíčkovém nebo arašídovém oleji. Na 1 hmotnostní díl bylinky se dává 7 hmotnostních dílů oleje. To znamená, že například 10g bylinek zalijete 70 ml oleje.  Pak směs zahřívá půl hodiny ve vodní lázni, přiklopí víčkem a při pokojové teplotě nechá uležet 5 až 7 dní. Pak se směs přefiltruje.