Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Očistná kúra, ano či ne?

Možná nevíte, že naše zažívání nefunguje po celý rok stejným způsobem. V zimě organismus lépe zpracováváme tučné maso a živočišné tuky, ale s cukry a škroby si poradí mnohem hůře nebo je dokonce nezpracuje vůbec. Slinivka totiž v zimním období neumí vyrábět potřebné enzymy k trávení. Na jaře je tomu přesně naopak. Jedinou potravinou, kterou tělo dokáže dobře zpracovávat po celý rok je zelenina. Proto je dobré během roku vhodně upravit jídelníček a organizmu ulevit šetrnými detoxikačními kúrami.

 

Zažívání je ovlivněno ročním obdobím

 

Dvakrát ročně, na jaře a před zimou je dobré pozměnit stravovací návyky. Tento rytmus znali už naši předkové, proto v předjaří  a před zimou drželi půst. V těchto zásadách je dobré pokračovat i v dnešní době, protože nestrávená strava náš organismus značně zatěžuje. Nemusíte držet zrovna půst (někteří dietologové jsou dokonce jeho odpůrci), ale postačí dodržet očistnou kúru, která by měla trvat asi šest týdnů. Při očistě organismu vám pomůže pití bylinných čajů, které zvyšují výkonnost jater a ledvin. Na játra se doporučuje například měsíček nebo třezalka, ledviny ovlivňuje přeslička, kopřiva, podběl nebo petrklíč. Tyto bylinky většinou bývají součástí běžně prodávaných bylinných čajů. Těhotné a kojící ženy ovšem tento druh očisté kúry podstupovat nesmí. Někteří odborníci na zdravou výživu místo toho doporučují zvýšený příjem zeleniny, ovoce, čisté vody, ovocných čajů a zeleninových vývarů.

 

Tipy na detoxikaci

 

1. Střeva. Jezte stravu bohatou na vlákninu a hodně čerstvé zeleniny, tím se upraví stolice. Místo cukrem nebo medem slaďte mléčným cukrem obsahující prebiotikum.

 

2. Ledviny. Pijte asi dva litry tekutin denně, nejlépe pramenitou vodu nebo čaj (zelený maté, lapacho, kopřivový, z listů břízy nebo heřmánkový). Skvělý je také chřest nebo petržel, neboť podporují vylučování ledvinami.

 

3. Játra. Jezte občas artyčoky, pomáhají játrům v detoxikaci. Podobně působí zelený čaj maté a čaj lapacho.

 

4. Kůže. Prokrvit kůži a odplavit toxické látky z těla vám pomůže sauna a masáž.

 

5. Sliznice. Tělo zbavíte jedů tzv. olejovou terapií. Působí detoxikačně na celý organismus a zmírňuje řadu potíží, především zánětlivé procesy, chronická onemocnění kůže a sliznic, bolestivé stavy a ženské problémy. Před snídaní, na prázdný žaludek, si vezměte lžíci nerafinovaného, za studena lisovaného slunečnicového nebo sezamového oleje. Asi 10 až 15 minut ho poválejte v ústech. Po vyplivnutí by tekutina měla být bílá a vodnaté konzistence. Tak zjistíte, že doba působění byla dostatečná. Nakonec si propláchněte ústa vodou a vyčistěte si zuby. Olej má úžasné schopnosti vytahovat z těla toxické látky a působí očistně, aniž by narušil zdravou mikroflóru těla. Nenechte se znepokojit, když se vaše obtíže přechodně horší, neboť se jedná o první fázi léčení.

 

6. Plíce. Choďte na dostatečně dlouhé procházky, výbroný je nordic walking nebo cvičte jógu.