Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Šálek čaje, prosím!

Věděli jste, že nejvíce čaje na světě vypijí obyvatelé Dolního Saska v Německu? Člověk tam v průměru vypije asi 300 litrů čaje ročně. Na druhém a třetím místě jsou Kuvajťané, Irové a čtvrtá pozice patří Britům. A vědí moc dobře proč. Čaje mají totiž zázračné účinky na celý náš organismus.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Velký zimní detox

7 nejlepších spalovačů tuku

Chcete zhubnout? Pijte!

 

Otázka chuti
Čaj nejenže dobře chutná, ale je také zdravý. Obsahuje mnoho rostlinných látek, především polyfenolů, které působí v organismu jako antioxidanty. Chrání tak tělesné buňky před působením volných radikálů a pomáhají tím předcházet nemocem, jako je rakovina, arterioskleróza nebo revma. Zelený a černý čaj přitom účinkuje zhruba stejně dobře. Polyfenoly v černém čaji mají jen o něco hrubší strukturu, takže se optimálně rozpouštějí až ve vodě o teplotě 100°C . Jemnějším fenolům ze zeleného čaje k tomu stačí 80°C. Tento rozdíl je patrný nejen ze zdravotního hlediska, ale také při samotném polykání. Zelený čaj, který zalijeme vroucí vodou, má nepříjemně čpavou příchuť. Naproti tomu pokud připravíme čaj s jen mírně horkou vodou, chutná nevýrazně.

Účinky
V zeleném i černém čaji najdeme také přibližně stejné množství fluoru – přibližně jeden miligram na litr, který působí proti vzniku zubního kazu a osteoporózy. Jiná látka, katechin, obsažená kromě jiného v zeleném čaji, je kromě toho schopná zmírňovat příznaky onemocnění dásní. Zelený čaj také snižuje riziko onemocnění vysokého krevního tlaku. Podle studie taiwanské univerzity Cheng-Kung snižují už dva až čtyři šálky čaje denně riziko vysokého tlaku až o polovinu. Ti, kdo zelený čaj pijí pravidelně, také méně často trpí infarktem, mozkovou mrtvicí, cukrovkou, nadváhou, rakovinou žaludku a tlustého střeva i degenerativními nemocemi nervového systému. Dokonce bylo zjištěno, že antibiotika zabírají lépe, pokud pacienti pijí zelený čaj. Černý čaj ve vědeckých výzkumech dělá taky dobrý dojem. Vědci z londýnské univerzity College zjistili, že pomáhá zvládat stresové situace a udržuje nízkou hladinu problematických stresových hormonů, jako je například kortizol. Některé substance v černém čaji mají také vliv na neurohormony, což jsou chemické látky v mozku.

Bylinkové variace
Původem z Číny pochází nejen zelený, ale tzv. bylinný čaj, který stejně jako ten ovocný smí být podle potravinářských zákonů označován jako produkt podobný čaji. Jedná se o aromatický nálev, jež je vyráběn z čerstvých nebo sušených částí rostlin a zalévá se vroucí vodou. Na bylinné čaje se používá více než 300 různých částí rostlin. Uplatňují se jako léčiva i prostředky pro navození správné nálady – aby nás ráno při snídani probudily, přes den nám dodaly energii nebo posílily nervy a večer nám pomohly relaxovat.

Faktor času

Pravý čaj působí dlouhodobě na naše zdraví a ovlivňuje i náš momentální stav tím, že nás v závislosti na způsobu přípravy uvolní nebo povzbudí. V lístcích odrůd zeleného  a černého čaje je obsažený kofein, a to až 5x více než v kávových bobech. Čaj ale také zaléváme větším množstvím vody, hotový nápoj má proto jen průměrný podíl kofeinu. Pokud má mít čaj silně povzbuzující účinky, krátce ve vodě vylouhujeme hodně čajových lístků. Má-li nás uklidnit, musí se vyluhovat déle než pět minut. Po uplynutí této doby začínají hořké látky z čaje rozkládat povzbuzující kofein. Čaj je pak sice hořčí, ale už nás nenabudí, naopak příjemně uklidní.

Čajový obřad
Rituál přípravy je daný. Čaj čajem dělá konvička. O zbytek se postará národní tradice. U čajového servisu je důležité dobré uchování tepla, proto jsou konvičky v ideálním případě kulovitého tvaru, většího objemu a opatřeny pokličkou. Konvičky je navíc možné předehřát vroucí vodou nebo průběžně přihřívat pomocí speciálních ohřívadel a čajových svíček. To je důležité z toho důvodu, že ochlazení vede ke změnám chuti čaje a tu opětovným ohříváním není možné obnovit. Protože je čaj aromatický nápoj, zanechává v nádobě chuťové stopy, zejména pokud je vyrobena z neglazované keramiky. Čajoví odborníci proto tyto nádoby používají nejen výhradně na čaj, ale někdy dokonce pro přípravu pouze jednoho druhu.

 

 

Autor: Monika Kuželová