Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nastartujte svůj organismus a buďte štíhlá do plavek!

Člověk kolikrát ví, že by měl něco změnit, a často také chce. Informace o správném stravování i o tom, jak a kde cvičit na nás útočí téměř na každém rohu, ale praxe bývá vždy mnohem komplikovanější.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kdy začít cvičit a v jaké frekvenci?

Žijte zdravě a tělo vám poděkuju

Jak se motivovat ke cvičení a správnému stravování

 

Dnes, díky dostupným znalostem a vědomostem o principech výživy, má základní povědomí o tom, co bychom pro své zdraví a štíhlou linii měli a neměli dělat, téměř každý. Znát teorii je důležité, ale jen to bohužel nestačí.

Nečekejte, že změna přijde sama od sebe, že ji přinese další pondělí, Nový rok nebo hezké datum v kalendáři. Musíte začít Vy sami, a to hned teď. Nečekejte ani na zítřejší ráno – dnešek se také počítá.

Abyste vůbec mohli začít, ujasněte si, co je vlastně Vaším cílem. Uvědomte si, zda chcete hubnout, nabírat svalovou hmotu, zlepšit fyzickou kondici či udělat něco pro zdraví. Od toho se pak budou odvíjet Vaše plány. Pořiďte si deník na zapisování jídelníčku i pohybové aktivity a Váš cíl si do něho zapište. Zjistěte, co budete muset pro dosažení cíle udělat a plánu se držte.

Velmi často se lidé rozhodnou pro nějakou změnu a do cvičení a správného stravování se vrhají po hlavě. Snadno pak ale dojde k přetrénování, bolesti svalů, ztrátě motivace, únavě a také silné frustraci ze strádajících chuťových pohárků a kručícího žaludku.

Pokud jste dosud necvičili vůbec, nebo cvičili velmi nahodile a nesystematicky, začněte pomalu. Pro hubnutí bude stačit první měsíc trénink 2 – 3x týdně, po dobu 30 - 60 minut a disciplína ve stravování. Stejně tak pro silový trénink platí pozvolný start, ale zato dlouhodobější snažení.

Ať chcete hubnout, nabírat svaly, nebo hmotnost udržet, jezte minimálně 5 – 6x denně, po 3 hodinách. Zákonitostmi sportovní výživy a pravidly stravování při sportu se zabývejte až v momentě, kdy máte zažitý pravidelný jídelní režim i sportovní aktivitu. Zpočátku se nemusíte zabývat ani přesným složením toho, co jíte – zkrátka jezte tak, abyste nebyli přejedení, jídlo nedojídejte za každou cenu, vyhněte se smaženým pokrmům, sladkostem a různým nezdravým pochutinám. Většinou každý přesně ví, jak by mohl svůj jídelníček vylepšit a kde přesně dělá chyby.

Do deníčku nebo diáře si zapište přesná data a časy Vašich tréninků, ale také jídel. Pravidelné a systematické zapisování sice může být otravné, ale velmi dobře pomáhá v udržení kontroly nad jídlem i cvičením. Navíc si díky deníku snáz uvědomíte, v čem máte největší mezery, ale také Vaše úspěchy budou černé na bílém.

Postupně nahrazujte sladkosti ovocem, slané dobroty nízkotučnými sýry a zeleninou a eskalátory zaměňte za schody. Můžete vystoupit z tramvaje o stanici dřív a dojít ji pěšky. Všechny tyto drobnosti, které pro sebe uděláte, se budou sčítat a Vy zanedlouho zjistíte, že nebylo nutné upravovat životní styl radikálně, aby bylo možné pozorovat změny.

Myslete na to, že jakoukoliv drobnost, kterou pro své zdraví uděláte, děláte jen a jen pro sebe a nikdo jiný ji za Vás neudělá. I když přijdou okamžiky, kdy budete chtít všechno zabalit, nevzdávejte to – začít cvičit a dobře jíst je totiž to jednodušší. Mnohem obtížnější je nastartované změny udržet, nepolevovat a nevracet se ke starému životnímu stylu.


Autor: Veronika Staňková