Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nadváha. Co všechno vám může způsobit.

V souvislosti s nadváhou a obezitou se mluví především o jejich negativních dopadech na zdraví člověka. Zdraví se definuje jako tzv. bio – psycho – sociální jednota, a proto nelze jednoduše říct, že jsme zdraví, když nás netrápí žádné fyzické obtíže.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Poruchy přijmu potravy typické a atypické

Chirurgická léčba obezity

Podváha je stejně nebezpečná jako nadváha

 

Právě pohoda na úrovni sociální, čili ve vztahové oblasti, a pohoda psychická, kvůli nadváze trpí mnohdy víc, než fyzické tělo.

Když se hmotnost pohybuje v kategorii nadváhy, ale stále nedosahuje některého ze stupňů obezity, je fyzické zdraví ohrožené jen mírně. Člověk se snadněji zadýchá, mohou bolet záda a klouby, je omezená pohyblivost a hodnoty krevního cukru či cholesterolu a krevní tlak bývají vychýleny od normy jen minimálně (pokud vůbec). Kdo však často „trpí“ výrazně, je sám dotyčný s nadváhou a jeho okolí.

Dnešní společnost je orientovaná na výkon a upřednostňuje mladé, produktivní a štíhlé jedince. Pokud člověk do takové škatulky nezapadá, má mnohem horší možnost uplatnění na pracovním i vztahovém trhu. Lidé s nadváhou (především ženy) jsou podle různých průzkumů hůř finančně ohodnoceni, než lidé štíhlí a atraktivní. Nadváha s sebou totiž nese předsudky o lenosti, malé motivovanosti, neschopnosti a nevýkonnosti.

Co se týče navazování blízkých partnerských vztahů, jsou obecně preferováni opět štíhlejší jedinci. I když jsou lidé s nadváhou kolikrát velmi přitažliví, kvůli negativnímu sebehodnocení mohou vysílat negativní signály a potencionálního partnera tak nevědomě odradí.

Ačkoliv existují lidé, kteří svých pár kilogramů navíc umí nosit a nestydí se za ně, obvyklejší je situace, kdy se snažíme nedostatky schovat do volných šatů a při intimních chvilkách zhasínat světlo. Snaha vyhnout se soukromým momentům s partnerem kvůli vlastní nadváze a nespokojenosti se sebou může poškodit vztah víc než cokoliv jiného. Mužům mnohdy zaoblenost partnerky nevadí (někteří ji naopak upřednostňují), ale co jim vadí rozhodně, je odmítání sexuálních aktivit.

Jestliže hmotnost přeroste z nadváhy do obezity, psychické a vztahové problémy se prohloubí, ale také se připojí potíže zdravotní.

Nejzávažnějším a nejčastějším onemocněním, které bývá způsobené obezitou, je cukrovka II. typu, dál není ojedinělý vysoký krevní tlak, nadměrná hladina cholesterolu v krvi, syndrom spánkové apnoe, artróza, dna, kardiovaskulární potíže (způsobující infarkty a mrtvice), srdeční arytmie, ischemická choroba srdeční, nádorová onemocnění (gynekologické nádory, žaludeční a střevní nádory, urologické nádory), žaludeční vředy, únava, snížená pohyblivost, bolesti kloubů, chrápání, nadměrné pocení, dušnost, bolesti na hrudi, vyrážky a ekzémy, kožní plísně, neplodnost, deprese, pálení žáhy, kýla, žlučníkové kameny, záněty žlučníku, ztukovatění jater, strie, zvýšené ochlupení a mnoho dalších.


Vzhledem k problémům, které s sebou nadváha a obezita nesou, je určitě lepší vrhnout se po hlavě do rozumného stravovacího a pohybového režimu a přebytečných kilogramů, které znepříjemňují život, se urychleně a natrvalo zbavit. Výhody nadměrné hmotnosti byste hledali jen těžko – možná kromě lepší tepelné izolace a měkkého objetí. Určitě je lepší udržovat tělesnou váhu ve zdravé normě.


Autor: Veronika Staňková