Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Pověry o zdraví - pravda nebo lež?

Mezi lidmi koluje řada pověr a mýtů o zdraví. Přečtěte si, co je skutečnost a co jen bláhová domněnka.

Kdo sportuje ubývá rychleji na váze.

Lež. Bohužel to není pravda. Aby organismus spálil kilogram tuku, musel by člověk být tělesně aktivní po dobu 30 hodin. Pouze sportem nelze Snížit tělesnou hmotnost pouze sportem nejde. Sport je zdravý, všeobecně doporučovaný a podporuje každou dietu. Hmotnost a BMI index reagují na sport velmi zajímavě. Když vlivem sportu přibude svalové hmoty, hodnoty obou ukazaztelů stoupají. Trénovaný muž pak může mít hodnoty BMI indexu v oblasti nadváhy.

Stres vede k infarktu srdce.
Pravda i lež. To platí tak napůl, záleží na typu stresu. Studie ukazují, že lidé, kteří mají málo prostoru pro své vlastní rozhodování, umírají dříve. Manažerský typ, který sice – počítáno na hodiny – mnohem více pracuje, ale pokud smí tvořit, určovat a rozhodovat, se dožívá vyššího věku. Dalším faktorem je schopnost zvádat stres a správně se uvolnit raději lehkým sportem než večerním osezením u piva. Stále častěji experti dělí stres na pozitivní a negativní. Tetnto faktor často nemá nic společnéhos prací. Ztráta blízké soby, samota, rozchod mohou být vážnými stresory stejně jako hluk, který mnohé znás neustále obklopuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Buďte zásadoví a zhubnete!
Běhej jako profík.

Je sklon k obezitě vrozený?
 
Kdo málo jí, žije déle.

Pravda i lež. Hromadí se důkazy o tom, že tato souvislost existuje. V září roku 2007 uveřejnil renomovaný odborný časopis Cell tato zajímavá tvrzení: :Pokud lidská buňka dostane méně potravy, aktivují se dva geny ze třídysirtuinů. Buňka a její vlastní elektrárna získají v tomto procesu energii. Buňka stárne pomaleji“. Vědci Harvardské univerzity chtějí na podkladech tohoto objevu vyvinout lék proti stárnutí. Mnozí experti doporučují pravidelně nevečeřet.

Hluk velkoměst ruší, ale není žádným vážným ohrožením zdraví.

Lež. Mnozí lidé podceňují hluk a jeho chorobný vliv na člověka, což dokazují opakované studie. Při permanentním zatížení od 65 decibelů v průběhu dne a 55 decibelů v noci, což je hluk vznikající v normálně se bavící společnosti, hrozí zdravotní následky. Ještě před tím, než začne trpět sluch, je stresováno celé lidské tělo. Studie provedena na občanech žijících v blízkosti frankfurtského letiště prokazuje, že vystavování se hluku 50 decibelů statisticky významně zvyšuje krevní tlak. V Berlíně vědci zjistili, že riziko srdečního infarktu stoupá také s hlukem a na pracovišti je dokonce hluk řazen jako infarktové riziko č. 2. hned za kouřením. Kromě toho hlučné prostředí může způsobit deprese, astma, cukrovku a migrénu.