Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Masáž na míru

Hlazení, hnětení, tření, poklepávání a třesení – to všechno patří mezi doteky, které když jsou účelně vedené, mohou na naše tělo působit opravdu blahodárně. Masáže se provádějí odpradávna a stále se vyvíjí. Dnes jich existuje mnoho druhů, které se zaměřují na různé potřeby těla i duše. Kterou si vyberete vy?

 

ČTĚTE TAKÉ:

Relaxace a stres

Aromaterapeutická masáž pro zdraví i krásu

Tak trochu jiné masáže

 

Pro zdraví – japonská masáž shiatsu
Masáž shiatsu doprovází čajový rituál a rozhovor, při kterém objasníte, jaké máte fyzické problémy. Cílem je rozpustit bloky, které v těle narušují tok energie a tím negativně ovlivňují jak duševní pohodu, tak i celkové zdraví. Tlakem prstů, rukou, loktů, kolen, chodidel i různým natahováním, včetně lehkých doteků se povzbuzuje a vyrovnává činnost energetických drah v těle. Masáž tímto způsobem aktivuje samoléčebné schopnosti těla a podporuje procesy uzdravování, regenerace, růstu i duševní pohodu. Vyrovnává také energetické disharmonie dřív, než se mohou projevit v podobě onemocnění.

Pro nervy – indická ájurvédská masáž
Tato masáž má tělo podporovat v jeho samoléčbě. Klasickou formou je masáž celého těla teplými oleji smíchanými s výtažky bylinek. Zvláštní pozornost je přitom věnována specifickým energetickým drahám, tzv. čakrám. Ájurvédská masáž dokáže víc než jen uvolnit svaly, šlachy a vazy, ale podporuje i tvorbu nových buněk. Díky tomu se proces stárnutí zpomaluje. Olej navíc proniká hluboko do kůže, tím o ni pečuje a zároveň tělo zbavuje škodlivých látek. Cílem této masáže je prevence vzniku nemocí nebo zmírnění jejich průběhu a zvýšení tělesné pružnosti. Tento druh masáže je také ideální pro vystresované jedince a pro všechny trpící nespavostí. Působí totiž na nervový systém - navozuje absolutní uvolnění a vnitřní klid.

Pro pokožku – medová masáž

Když namažete medem tělo, zvýší se proudění lymfatické tekutiny do místa poranění a díky tomu se z rány odplaví bakterie. Med totiž obsahuje látky s antibakteriálními účinky. Během masáže medem se z kůže rovněž odplaví přebytečná sůl a škodliviny. Působí tak proti různým alergiím, poruchám trávení a bolestem hlavy. Kromě toho je kůže po masáži úžasně jemná, ale také citlivější. Proto si den po masáži neberte na sebe nové, dosud neprané oblečení. Při akutních problémech se medová masáž doporučuje jednou až dvakrát týdně, jako prevence je vhodná jednou měsíčně.

Pro postavu – masáž horkými kameny
Jedná se o kombinaci tepla a akupresury. Do vodní lázně se ponoří čedičové kameny, které do sebe naakumulují teplo a nahřejí se na teplotu zhruba 60 °C.  Poté se rozloží po těle. Samotná masáž probíhá pomocí dalších kamenů. Tlak kamenů tlumí bolesti, zmírňuje svalové potíže a reguluje tok energie. Masáž teplými lávovými kameny je často doprovázena použitím éterických olejů a vyhlazených mramorových kamenů, které na těle vyvolávají efekt tepla i chladu zároveň. Díky domu se aktivuje činnost cév - zlepšuje se proudění krve, rozproudí se i látková výměna a z těla se snáze dostanou škodlivé odpadní látky. Po této masáži se i hubne. Pokud chcete získat perfektní postavu, kombinujte tuto masáž se sportovní aktivitou. Předejdete i namožení svalů.

Pro osvěžení – masáž studenými kameny
Na tuto masáž se používají mramorové kameny, které se v mrazáku ochladí na -10°C. Poté se krátce přiloží na kůži nebo se použijí přímo k masáži. Podobně jako při Kneippově kúře musí tělo vyrovnat tepelné a chladivé podněty, díky čemuž se aktivuje prokrvení a metabolismus se nastartuje. Také napětí je odbouráno a vy se po masáži cítíte svěží a plní energie.

Pro duši – havajská masáž Lomi Lomi Nui

Tato metoda slouží k odbourání tělesných i duševních blokád způsobených stresem a má probudit vnitřní léčivé síly. Masáž představuje kombinaci doteku, rituálu a tance. Paže a nohy jsou zakryté a masírují se ta místa na holém těle, v nichž je cítit napětí a tvrdnutí. Masér přitom za zvuku hudby předvádí taneční pohyby připomínající rituál a do masáže zapojuje svoje ruce a lokty spolu s tělovými oleji. Rytmus masáže evokuje vlny havajského moře.


Autor: Monika Kuželová