Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Síla dotyku

Masáž přináší naší mysli i tělu blaho a úlevu. Kdo ji někdy podstoupil ví, o čem je řeč. Kromě báječného uvolnění ale také předchází mnoha nemocem a civilizačním chorobám. Proč si ji tedy nedopřát?

 

Už naši předkové věděli, že hnětení, tření a masírování poraněných nebo unavených částí těla přináší příjemnou úlevu. Masáže znali už ve starém Egyptě, v Číně či Indii. Praktikoval je i praotec lékařů Hippokrates. V Evropě se ovšem masáže začali naplno rozvíjet až v 19. století a Čechách první masérská škola vznikla teprve ve 30. letech 20. století.

 

Druhy masáží

 

Během masáží můžete být nazí nebo oblečení do pohodlného bavlněného úboru. Můžete při nich zažít hnětení na sucho nebo masírování za pomoci aromaolejů. Masáže také probíhají prostřednictvím tlaků na určité strategické body (akupresura). V rámci některých masáží po vás  mohou maséři dokonce šlapat, šťouchat vás lokty, provádět s vámi nejrůznější cviky nebo vám dopřát masáž prostřednictvím horkých kamenů, bylinných balíčků, čokolády, medu či cukru. Při masáži nemusíte být sami. Můžete ji totiž podstoupit společně se svým partnerem, kamarádem nebo přítelkyní.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Škola praní.

Uschovejte si vitamíny z léta.

Jak si zlepšit orientační smysl.

 

Masáž - nositel dobra

 

Masáž pomáhá při fyzické i psychické únavě, podporuje imunitní systém, povzbuzuje metabolismus celého těla, takže se snáze hubne. S její pomocí se také lépe zvládá stres, rekonvalescence po úrazu nebo dlouhé nemoci. Má-li mít ovšem na organismus prokazatelné účinky, je třeba ji absolvovat pravidelně, a to  2x do měsíce. Svůj nezanedbatelný význam bude mít i masáž prováděná jen jednou měsíčně. Díky masážím totiž předejdete mnoha civilizačním chorobám, různým bolestem z celodenního stání anebo sezení v kanceláři.

 

Příprava na masáž

 

Je důležité, abyste hodinu před masáží nic nejedli, vyhnuli se alkoholu a cigaretám. Je také dobré si dát před masáží sprchu. Rovněž se doporučuje před samotnou procedurou chvilku relaxovat v sauně, bez prudkého ochlazení, jen s vlažnou sprchou. Prohřejete si tak svaly, což usnadní masérovi práci a celá masáž bude mít daleko intenzivnější účinek.

 

Co dělat po masáži

 

Tělo je po masáži  nastavené na odpočinkový režim, proto je dobré ji absolvovat až po práci a ne místo pauzy na oběd. Důležité také je dostatečně pít, protože po masáži se v těle nastartuje očistný proces, který dostatek tekutin jen podpoří.Nejlepší bude, pokud úplně vypnete a budete jen relaxovat a užívat si fyzického uvolnění.

 

Kdy se na masáž nesmí

 

Pokud cítíte, že se o vás pokouší nějaká nemoc, trápí vás revmatismus, cukrovka, křečové žíly, trpíte infekčním onemocněním nebo jste těsně po operaci či úrazu. Také při onemocnění žlučníku, bolestech žaludku, průjmu i zácpě.