Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Lymfodrenáž nejen pro vzhled, ale i Vaše zdraví

V současné době jsou lymfodrenáže spojovány spíše s kosmetickými službami, jako je například odstranění celulitidy, úbytek tělesného objemu a tak dále. Jejich přínos pro zdraví se poněkud podceňuje.Lymfodrenáž neprospívá pouze vašemu vzhledu, ale pomáhá také vašemu zdraví. Manuální lymfodrenáž je v podstatě speciální jemná masáž, mimochodem také velice příjemná, která má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy neboli tkáňového moku, čili mízy.

 

Týká se obličeje a vlasové části hlavy, krku, hrudníku, břicha, hýždí, končetin, prstů a zad.

 

Nelze ji provádět u lidí, kteří trpí akutním žilním, bakteriálním nebo virovým onemocněním, dále není vhodná v případě, že otok vyvolalo onemocnění srdce, jater, ledvin nebo nádorové onemocnění.

 

Přístrojová masáž
Přístrojová masáž spočívá v přerušovaném stlačování postiženého místa pomocí vzduchových komor, připojených k přístroji, který vytváří tlakové vlny.Lymfodrenáž se používá po operacích nebo ozařování, při revmatických otocích a vrozeném poškození mízního systému, u otoků po vyléčení zánětu žil, při léčbě bércových vředů.Jak manuální tak i přístrojová masáž je vhodná jaké prevence u lidí vystavených každodennímu dlouhému stání. Pomáhá rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice a sportu a dá se říci, že funguje i v případech psychického vyčerpání a stresu. Jejím dalším přínosem je detoxikace organismu.Jak to funguje?

Lymfa je tekutina, která se nachází v lymfatické cévní soustavě. Jejími zdroji jsou tekutina filtrovaná stěnou cévních kapilár do tkání a mezibuněčná tekutina, která vzniká na základě činnosti tkáňových buněk. Lymfatická cévní soustava má za úkol „vysávat“ z těla určité látky (lymfatická břemena) a dodávat je zpět do soustavy krevních cév. K lymfatickým břemenům řadíme tkáňové bílkoviny, mastné kyseliny (pocházející z tenkého střeva), vodu a v ní rozpustné látky a buňky (také buněčné zbytky).Součástí lymfatického systému jsou lymfatické uzliny plnící funkci filtru. Imunitní systém zachycuje a ničí bakterie a viry (také nádorové buňky), kromě toho se v lymfatických uzlinách tvoří lymfocyty. Pokud uzliny tuto zátěž nezvládnou, objeví se otoky, případně roznesení nádorových buněk a zhoršení zdravotního stavu. Pokud se uzliny poškodí úrazem, infekcí nebo operací, nemá lymfa kudy proudit, hromadí se v podkoží a vzniká otok.Otoky nohou způsobené celodenním stáním obvykle odezní samy po krátkém odpočinku. Pokud však máte povolání, při němž jste této zátěži vystaveni pravidelně, neměli byste podceňovat prevenci.Jedinou cestou k nápravě při selhání lymfatického systému jsou manuální či přístrojové lymfodrenáže spojené s bandážováním postižených míst, popřípadě nepříliš namáhavé cvičení proložené přestávkami.

 

Jak často?
K dosažení co nejlepších výsledků odborníci doporučují docházet na proceduru alespoň dvakrát, nejméně však jednou týdně. Doporučený počet je deset návštěv. Tento údaj se samozřejmě odvíjí od problému, se kterým přicházíte, a od názoru lékaře či terapeuta, který masáž provádí nebo ordinuje. Poté obvykle následuje udržovací kůra jedenkrát měsíčně.Lymfatické masáže se provádějí jako součást kosmetických služeb nebo jako léčebná procedura ve zdravotnických zařízeních. V indikovaných případech je tedy proplácí zdravotní pojišťovny. Tuto proceduru může provádět pouze vyškolený terapeut nebo lékař.Zdroj: www.babyweb.cz