Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Lymfatický systém a jeho funkce

Lymfatický systém, neboli mízní soustava, je takovou šedou eminencí našich těl. Když je člověk zdravý, není mnoho důvodů, aby mu věnoval pozornost. Pokud se ale ohlásí zdravotní potíže, hraje lymfa velmi důležitou roli.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Lymfodrenáž nejen pro vzhled, ale i Vaše zdraví

Léčivé doteky aneb tajemství masáží

Jídlem proti rakovině

 

Mezi hlavní funkce tohoto důmyslného systému patří odvod tkáňového moku z tkání (ve formě tekutiny - lymfy), odvod tuků v podobě malých kapének do horní duté žíly, odvádění škodlivých produktů metabolismu z těla, dál se mízní soustava podílí na stálosti vnitřního prostředí a rozvádění živin, ale také zajišťuje obranyschopnost organismu.

Mízní soustava je tvořená různými orgány - slezinou, mandlemi (krčními i nosními), brzlíkem (ten je přítomný jen u dětí), mízními uzlinami, kostní dření (tvoří se v ní bílé krvinky) i apendixem (pověstný „slepák“), a každý z těchto orgánů má svou důležitou úlohu. Lymfatický systém tedy není jen synonymem pro hubnutí a zbavování se celulitidy, ale je především obráncem našich těl před záněty, infekcemi, bakteriemi a toxickými látkami.

Systém mízních cév a uzlin sbírá mléčně zbarvenou lymfu (bílou barvu má kvůli tuku) z těla a odvádí ji do krve. Protože obsahuje bílé krvinky, bílkoviny, ale také zmíněné tuky, může být nápomocná při detoxikaci organismu, hubnutí i zlepšování vzhledu pokožky.

Uzlinky lymfatického systému (můžete si je nahmatat třeba na krku nebo tříslech) filtrují cizorodé částice a mikroorganismy, které by mohly narušit naše zdraví. Jestliže systém nepracuje tak, jak má, mohou vznikat otoky, celulitida, jedinec trpí narušením imunitního systému, ale také je snáz unavitelný.

Míza je dobrým sluhou, ale zlým pánem. V případě onkologického onemocnění se prostřednictvím této soustavy rakovinné buňky šíří a mohou pak snadno putovat po celém těle. To je důvod, proč se onkologicky nemocným pacientům nedoporučují lymfatické masáže ani jóga, která systém rovněž stimuluje.

Lymfatický systém si můžeme vyladit sami díky správnému jídelníčku, pitnému režimu, ale hlavně pohybu. Je důležité vyhýbat se tučným jídlům, přesoleným polotovarům a průmyslově zpracovaným potravinám, kvůli kterým se do organismu dostane spousta nežádoucích látek. Lymfatický systém se pak může snažit sebevíc, ale když ho zahltíme takovými „lahůdkami“, celulitidě, zadržování vody a zhoršené imunitě se nevyhneme.

Míza není poháněná činností srdce, jako krev - jejímu zpětnému toku se snaží zabránit chlopně a je také poháněná kontrakcemi hladkých i kosterních svalů. Proto je pro její stimulaci nezbytný pohyb. Když budete dlouho a nehybně sedět, lymfa z dolních končetin nebude moct volně proudit, a proto můžete mít pak nohy nateklé a unavené. Tomuto nepříjemnému jevu jsou vystaveni hlavně ti, kteří mají sedavé zaměstnání, a proto je tak důležité jít si po dlouhém pracovním dni zacvičit nebo se projít.

Netrapte mízní uzliny a cévy příliš těsným oblečením, dlouhým sezením (v ještě horším případě s nohou přes nohu) a špatným stravováním. Naopak hodně pijte, jezte co nejvíc čerstvých a  průmyslově neupravovaných potravin, ale hlavně se hýbejte!


Autor: Veronika Staňková