Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Liposukce – odsávání tuku

Moct jíst bez jakýchkoliv omezení, necvičit a přesto vypadat skvěle, je snem mnoha žen, ale i mužů. S řešením v podobě chirurgického zákroku přišli lékaři poprvé již v roce 1921. Ačkoliv první pokusy končily většinou katastroficky, časem se operační technika zlepšila a začala přinášet kýžené výsledky. Postupem doby se liposukce, neboli metoda odstraňující nadbytečnou tukovou tkáň z podkožních zásob, stala nejžádanějším chirurgickým zákrokem v estetické medicíně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co je podvázání žaludku

Jak získat pěkné pozadí

Obezita a nadváha trápí většinu české populace

 

Liposukce není způsob léčby nadváhy či obezity - pouze pomáhá vylepšit kontury těla a trošku pozměnit tělesné proporce. Kdo si ale myslí, že díky odstranění tukových buněk již nepřibere, je na omylu. Některé tukové buňky sice zmizí, ale při nárůstu hmotnosti se začnou o to víc nafukovat ty zbývající. U lidí, kteří nemají potíže se svým stravováním, je změna vzhledu trvalá, ale pokud vám hmotnost lítá jak na horské dráze, na zákrok raději zapomeňte.

Člověk může volit v podstatě ze dvou variant operace - buď bude zkrášlován v celkové anestezii, nebo anestezii lokální. Jako jakýkoliv jiný operační zákrok by měl i tento provádět pouze zkušený chirurg a jako po každé operaci je přítomná jistá dávka bolesti.

Při liposukci se pod kůži napustí roztok, který vyplní a roztáhne prostor určený k odsátí.  Pak se pod povrchem rejdí kovovou kanylou a tuky mizí.

Liposukce je vcelku bezpečný zákrok, po kterém nezůstávají viditelné jizvy, a po kterém se pacienti rychle zotavují. Díky tomu, že je tato operace tak rozšířená a častá, jsou výsledky většinou perfektní, nicméně se může stát, že v místě ubírání faldíků vzniknou nerovnosti a kůže bude povadlá. Připravte se také na to, že po proceduře bude z jizviček odtékat roztok a budete proto muset chvilku nosit savé obvazy a kompresní prádlo.

Odstraňování nedokonalostí těla touto cestou není náhražkou diety. Nikdy nenahradí cvičení a vyvážený jídelníček, ale může pomoct těm, kteří se i při sebevětším úsilí nedokáží zbavit lokalizovaných tukových zásob (většinou se jedná o relativně štíhlé jedince, kterým geny nezajistily  lichotivé rozložení tukových polštářků). Člověk si nemůže vybrat odkud bude či nebude hubnout a ne všechny tělesné partie lze vytvarovat v posilovně, a pokud nedokonalosti těla trápí někoho tak, že  kvůli nim skoro nespí, pak nezbývá, než přizvat na pomoc chirurga.

Rychlost hojení je individuální, nicméně již během týdne po operaci je možné pozorovat první výsledky. Po týdnu splaskne většina otoků a během dvou až tří měsíců se konečný efekt dostaví v celé své kráse.

Nečekejte, že bude průvodním jevem hojení také zvýšené sebevědomí. Samozřejmě se stoupající spokojeností se svým tělem sebevědomí roste, ale nikomu zákrok nedokáže přičarovat celoživotní štěstí, spolehlivého a milujícího partnera ani pocit naplnění. Zkrátka vás zbaví jen uloženého tuku, ale o zbytek se musíte postarat sami.

Zamyslete se, zda vám opravdu faldík tady či tam vadí natolik, abyste investovali spoustu tisíc, několik slz a pár dní dovolené, nebo se pokusíte napnout všechny síly, nazujete tenisky, vyrazíte běhat do lesa a vynecháte večerní víno a tučné sýry. Zamyslete se, zda vám liposukce přinese  do života spokojenost, harmonii a radost, nebo zda není trápení se s polštářky tuku na bocích jen zástupným problémem, kterým se snadno odeženou skutečné starosti.


Autor: Veronika Staňková