Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nenechte své ledviny v létě na suchu

Dodržování správného pitného režimu patří k základním pravidlům, jak překonat horké letní dny. Zdravému člověku postačí mít k dispozici dostatek vhodných nápojů a pít tehdy, když má žízeň. Ledviny ve spolupráci s dalšími orgány zajistí distribuci tekutin v organizmu. Lidé, kteří trpí poruchami ledvin by však měli množství přijímaných tekutin upravit dle svého zdravotního stavu a doporučení lékaře. Nedostatečný nebo naopak nadměrný příjem tekutin u nich může vyvolat závažné zdravotní potíže.

 

Nemocné ledviny potřebují přiměřeně „zavlažovat“

 

V České republice trpí významným snížením funkce ledvin asi 500 tisíc lidí a značná část o tom nemá tušení. Stav svých ledvin by měl znát každý z nás. „Nemocný se sníženou funkcí ledvin by měl být poučen svým lékařem, kolik tekutin má vypít. Důležité také je, aby uměl poznat, kdy je převodněný nebo nedostatečně zavodněný a podle toho příjem tekutin upravil,“ říká nefrolog MUDr. Martin Havrda, primář I. interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Sledováním množství tekutin v organizmu lze předejít závažným zdravotním potížím. Zavodnění lze rozpoznat podle stavu kůže, změn krevního tlaku nebo otoků.

 

Neutopte svoje srdce

Nadměrné pití může pacientovi s poruchou funkce ledvin přinést celou řadu komplikací. Největší riziko vzniká u osob, které současně trpí onemocněním srdce. Nemocné ledviny na rozdíl od zdravých nedokáží vždy nadbytečnou tekutinu vyloučit. „Převodnění se projeví otoky, zvýšením krevního tlaku i tělesné hmotnosti a ztíženým dýcháním,“ upozorňuje MUDr. Havrda. Stav může vyústit až selháním srdce.


ČTĚTE TAKÉ:

Při běhání vsaďte na čočky.

Co by nemělo chybět ve správné kuchyni.

Může za cukrovku jen genetika?

 

Omezení příjmu tekutin může být nebezpečné

 

Tekutiny z těla odcházejí nejen močí, ale i pocením a dýcháním. „Jejich nedostatek v organizmu se projeví malátností, závratěmi a únavou. Člověk může velmi snadno upadnout a zranit se,“ vysvětluje MUDr. Havrda. V některých případech zareaguje tělo na dehydrataci i poklesem krevního tlaku. Nedostatečný pitný režim je vidět také na pokožce, která je málo pružná, suchá a vrásčitá. Snížení množství tekutin v těle se projeví i poklesem tělesné hmotnosti, což může být jedním z varovných signálů blížících se problémů.

 

Voda a čaj

 

Mezi nejvhodnější tekutiny pro osoby s nedostatečně fungujícími ledvinami patří nápoje s nízkým obsahem cukru, draslíku a soli. „Lidé s poruchou funkce ledvin by měli raději pít vodu nebo slabý černý či zelený čaj. Nejsou pro ně vhodné minerálky s vyšším obsahem sodíku. Ovocné čaje, džusy a rajčatové šťávy jsou zase rizikové kvůli obsahu draslíku. Sůl se však může dostat do těla i z některých jídel. Jejím zdrojem mohou být zejména polotovary, konzervy, „sáčkové polévky“ a podobně. Nemocným s poruchou funkce ledvin obecně neprospívá větší konzumace alkoholu. Malé množství, například půl litru piva nebo 2 dl vína denně, bude až na výjimky bezpečné. Větší množství však přináší riziko. „Velké problémy může způsobit například pivo. Obsahuje totiž alkohol i vodu. Obě tyto látky mohou, pokud jich pacient pije nadměrné množství, narušit funkci srdce a ledvin. To může vést k převodnění i selhání krevního oběhu,“ dodává MUDr. Havrda.

 

Tipy, jak v létě osvěžit ledviny

 

1.    Během dne mějte stále po ruce vodu nebo jiný vhodný nápoj. Pijte při pocitu žízně, řiďte se však též radou svého lékaře, zejména máte-li nemocné ledviny nebo srdce.

 

2.    Při větší tělesné námaze nebo v horkých dnech zvyšte příjem tekutin.

 

3.    Žízeň snadno zaženete vodou, slabším zeleným či černým čajem nebo minerálkou s minimálním obsahem soli a draslíku.

 

4.    Během horkého dne se vyhýbejte alkoholu včetně piva.