Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Kouření, sůl, přejídání a léky proti bolesti berou ledvinám zdraví

O ledvinách, jejich onemocnění a správné péči kolují různé polopravdy a mýty. Mnoho lidí neví, co ledvinám prospívá a co jim naopak škodí. Seznamte se s nejrozšířenějšími polopravdami.

Když mě nic nebolí, jsem zdravý

Spojovat si nemoc jen s bolestí je nejrozšířenější omyl. Většinu onemocnění ledvin zpočátku neprovází bolest, ani jiné výrazné projevy. Celkové množství moči také není spolehlivým ukazatelem správné funkce ledvin. „Neobvyklé snížení množství odcházející moči se většinou vyskytuje až u nejvážnějších stupňů poškození ledvin. I lidé, kteří již musí docházet na dialýzu, mohou močit normálně,“ vysvětluje MUDr. Martin Havrda, primář I. interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nesprávný pitný režim při běhání? Zapomeňte na výkon.

Váš zdravotní stav prozradí obličej

Nenechte své ledviny v létě na suchu

 

Ledviny potřebují hodně tekutin nebo „uschnou“
Dalším z nejčastějších omylů je názor, že pro ledviny je důležitý vysoký příjem tekutin. Zdravý člověk by měl denně vypít 2 – 3 litry tekutin. Pokud však trpí některým z onemocnění ledvin, měl by svůj pitný režim konzultovat s lékařem. Zvýšený příjem tekutin je užitečný jen u některých chorob ledvin, zejména u opakujících se infekcí močových cest nebo u močových kamenů. Pro jiné nemocné může být nadměrný příjem tekutin naopak nebezpečný. Příkladem je poškození ledvin diabetem. Ledviny u těchto pacientů často nedokáží přebytečnou vodu vyloučit a nastává převodnění projevující se otoky nebo dušností.

Cigaretový kouř jde jen do plic, na ledviny nemá vliv

O vlivu kouření na ledviny a další orgány toho lidé moc nevědí. Kouření ve skutečnosti poškozuje cévy v celém těle. „Ledviny jsou systém složitých a specializovaných krevních cév. Proto platí, že co škodí cévám, škodí i ledvinám,“ říká MUDr. Martin Havrda.

Tuk mi ledviny „správně obalí“
Mezi mylné představy patří i domněnka, že nadváha ledviny nepoškozuje. Obezita ale ledvinám škodí. Nemocných u nichž je selhávání ledvin způsobeno „přetížením“ v důsledku obezity přibývá. K přetěžování ledvin přispívá i nadměrný příjem masa a masných výrobků.

Prodlužte život svým ledvinám

Kromě vyloučení rizikových faktorů, jako je kouření, nadměrné solení nebo přejídání, je pro zdraví ledvin důležité nezapomínat na pravidelný pohyb. Stačí, když se budete věnovat obyčejné chůzi. Jestliže vás postihne choroba ledvin, je důležité ji včas odhalit a začít s léčbou. „Každý by měl znát hodnoty svého krevního tlaku a také, jestli má normální nález v moči. Tyto parametry by se měly u zdravého člověka kontrolovat pravidelně každé dva roky. Je-li zjištěna zvýšená hodnota krevního tlaku nebo abnormální močový nález, znamená to riziko poškození ledvin. Je důležité tyto příznaky nepodceňovat, pátrat po příčině a dodržovat doporučení stanovená lékařem,“ vysvětluje MUDr. Martin Havrda. Ledvinám také neprospívá užívání některých druhů léků, především přípravky proti bolesti. I dlouhodobé užívání volně prodejných léků byste proto měli raději konzultovat s lékařem.