Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Bylinné koupele léčí duši i tělo

Máte náladu pod psa, jste nachlazení, nejste ve své kůži, bolí vás celé tělo nebo nemůžete usnout? Pak si připravte koupel z bylinek a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe. Už ve starověku lidé věděli, jakou moc léčivé rostliny mají a také jejich účinky v lázeňství hojně využívali. Zkuste to také.

 

Koupele mají na pokožku těla i psychický stav různé účinky, záleží jakou přísadou ji obohatíte. Mohou vás příjemně uvolnit a připravit na spánek, nebo naopak osvěžit a povzbudit. Lázní pozitivně naladíte nejen svou mysl, ale zbavíte se i různých neduhů. Bylinky ale vybírejte pečlivě. Nevhodný výběr vůně nebo příliš velká dávka může totiž způsobit bolení hlavy nebo dokonce alergie.

 

Příprava lázně

 

Asi 200g bylinek vložte do plátěného sáčku a povařte je 20 minut v litru vody. Pak vodu i s plátěným sáčkem vlijte do vany s teplou vodou. Teplota lázně by měla dosahovat asi 37 – 38 C° a samotná koupel by neměla trvat déle než 20 minut. Bylinné výtažky z léčivých rostlin, například vrbové kůry, kopřivy, máty peprné, květu levandule, heřmánku a šištice chmelové, mají kromě relaxačního a uklidňujícího charakteru také protirevmatické, protizánětlivé a protibolestivé účinky. Stačí si jen vybrat ty správné. Při obtížích bylinnou lázeň aplikujte 2 – 3 x týdně po dobu asi jednoho až dvou měsíců. Pokud jste těhotná poraďte se o vhodnosti koupelí se svým gynekologem.

 

Levandule

Všestranná rostlina vhodná k ošetření oděrek, spálenin a poranění pokožky, zklidňuje, snižuje krevní tlak, pomáhá při bolestech, srdečních a emočních obtížích od arytmie až po deprese a nespavost. Odstraňuje psychickou i fyzickou únavu.

 

Meduňka

Snižuje psychické napětí, je vhodná při nespavosti, povzbuzuje srdeční činnost, snižuje krevní tlak, má silně relaxační účinky.

 

Rozmarýn

Posiluje organismus, prohřívá, zvyšuje krevní tlak, pozitivně působí na celý krevní oběh, zlepšuje koncentraci a paměť. Je účinný též při melancholii, únavě a nervovém vyčerpání. Rozmarýnová koupel je vhodná i na nohy. Hrst rozmarýnových lístků přelijeme litrem vařící vody. Nálev nechte 15 minut louhovat a pak jej vlijte do koupele.

 

Jírovec

Harmonizuje. Pozitivně působí na křečové žíly, při zánětu žil a zabraňuje vzniků otoků. Ovlivňuje funkci pokožky a ledvin.

 

Tymián

Působí antisepticky a zlepšuje trávení. Osvědčil se také při zánětu dutin, rýmě a nemocích horních cest dýchacích. Pomáhá též od svalové bolesti a zvyšuje obranyschopnost organismu. Urychluje  hojení ran a podporuje koncentraci. Příznivě působí i na migrénu.

 

Řebříček

Již ve starověku se řebříček používal zevně k obkladům a koupelím při zánětlivých chorobách a jako protikrvácivý prostředek. V lidovém léčitelství se koupel z řebříčku využívala jako účinný prostředek k léčení hemeroidů.

 

Šalvěj

Již antičtí lékaři považovali šalvěj za vynikající léčivou rostlinu. Zevně se používá ke koupeli, která snižuje vylučování potu a působí protizánětlivě. Působí také proti nespavosti, stresu a celkovému nervovému vypětí.