Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Kopřiva - zázračná bylinka

Kopřiva dvoudomá (latinsky Urtica dioica) není jedinou představitelkou kopřiv, ale v našich podmínkách je rozšířená nejvíce. Kromě ní můžete v přírodě narazit ještě na její menší sestřičku, kopřivu žahavku, nicméně osobní setkání s ní nebývá právě příjemné.

Tato odolná rostlina dokáže vegetovat na celém našem území, a to dokonce ve všech výškových stupních. Hustý, vysoký porost, dosahující někdy až ke dvou metrům, není snadné očesat, protože žahavé chloupky, kterými jsou kopřivy pokryté, se postarají o to, aby Vás pak pěkně pálila kůže.

Z kopřivy se sbírají listy, nať a někdy i oddenek či květ a nejvhodnější dobou pro jejich sběr je období od začátku března do konce května.

Kopřiva je ceněná pro svoje léčivé účinky. Listy, obsahují velký podíl chlorofylu, jenž podporuje metabolismus, bojuje proti chudokrevnosti, působí jako antirevmatikum, má protizánětlivé účinky a urychluje hojení, dál minerální látky (hořčík), vitamíny (B2, C), karotenoidy, flavonoidy, třísloviny, organické kyseliny, acetylcholin, histamin, serotonin a dokonce také sacharidy i aminokyseliny.

Kopřiva se využívá při léčbě cukrovky, průjmů, virových onemocnění, podporuje funkci vaječníků, slinivky břišní, pomáhá při astmatu a díky obsahu kyseliny křemičité také podporuje vylučování přebytečné vody z organismu. Aby pozitiv nebylo málo, přidává se k nim lepší prokrvování vnitřních orgánů, zástava povrchového krvácení, zmírnění projevů chorob jater, žlučníku a ledvin, podpora tvorby mateřského mléka či zvýšení mužské potence. To stále ještě není všechno - kopřivu užívejte rovněž pro zmírnění pocení, na podporu trávení, proti plynatosti, zahlenění i zánětům močových cest. Může také usnadnit průběh alergií i ekzémů.

Blahodárné účinky kopřivy na lidský organismus jsou téměř zázračné. Kopřiva se používá na léčení popálenin, krvácení z nosu, bolesti kříže či zánětu nervů na rukou a nohou.

Známé jsou šampony z kopřivy i různé tinktury, které zabraňují vypadávání vlasů a zlepšují stav pokožky hlavy. Abyste si doma takovou tinkturu připravili, vařte asi 100 g jemně nařezané kopřivy v litru octové vody jednu hodinu a každý večer si nálevem vlasy omyjte.

Kopřivový čaj se doporučuje pít denně ráno nalačno a pak dvakrát v průběhu dne. Pokud máte odšťavňovač, můžete si připravit čerstvou kopřivovou šťávu, která vám pročistí krev a zbaví organismus stresu - nemusíte vypít celou sklenici, stačí dvě lžíce denně.

Toxické látky se sušením i varem zničí, takže se nemusíte bát, že  vám kopřiva nějak ublíží. Jen si dejte pozor při jejím sběru - trhejte je raději v rukavicích a nesbírejte kopřivy, které rostou blízko silnice, abyste spolu s nimi nekonzumovali jedy z výfuků kolemjedoucích automobilů.

Jestliže nejste milovníky čajů a odvarů, pár lístků kopřivy klidně přidejte do špenátu nebo do polévky. Na Velikonoce můžete kopřivou vylepšit nádivku.

Kopřiva není sice primárně určená k redukci nadbytečných kilogramů, ale shodit pár deka vám pomůže také. Díky tomu, že skvěle působí na celé tělo, tělo pak lépe funguje a tudíž i spaluje. Při hledání pěkných kopřiv v přírodě určitě nějakou přebytečnou energii spotřebujete, tak neváhejte a vyrazte na lov tohoto přírodního léku, který pomalu upadá do zapomnění jen kvůli tomu, že lidé nevědí, jaký poklad se v něm skrývá.


Autor: Veronika Červenková