Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak se vypořádat s kocovinou po Silvestru

Oslavy konce roku se blíží a pokud nepatříte mezi zapřísáhlé abstinenty, pití alkoholu se zřejmě nevyhnete. Přinášíme vám několik tipů, jak kocovině předejít a zmírnit její příznaky.

Rady během oslav

1. Nemíchejte alkohol dohromady! Různé drinky obsahují odlišné druhy toxických látek, které vzájemným smícháním játra více zatíží. Vyvarujte se také kombinaci červeného vína a tmavých lihovin.

2. Během požívání alkoholu pijte dostatečné množství vody. Nejlépe uděláte, když každého panáka zapijete sklenkou vody nebo minerálky. Alkohol totiž způsobuje odvodnění organismu a s tím související ztrátu iontů.

3. Nikdy nepijte alkohol nalačno a během večírku nezapomínejte jíst. Základem jídla při pití alkoholu je maso. Neměla by chybět ani čerstvá zelenina, sýry, olivy, pečivo a ovoce. Fruktóza obsažená v ovoci totiž účinně odbourává účinky alkoholu. Zkuste sníst i kousek feferonky, neboť ta podporuje trávení.

4. Oslavu ukončete vypitím půllitru minerálky a pak procházkou na čerstvém vzduchu. Pokud se na procházku necítíte, uléhejte ke spánku do dobře vyvětrané místnosti, abyste unavenému organismu zajistili co nejvíce kyslíku.

Rady po probuzení

1. Dejte si sprchu. Rozproudíte si krev a osvěžíte mysl.

2. Vydatně posnídejte. Nejlepší je podle vědců toast s anglickou slaninou a vajíčkem. Chléb je bohatý na sacharidy a slanina na bílkoviny, které se štěpí na aminokyseliny. Díky tomu si ulevíte od bolesti hlavy. Máte-li chuť na něco kyselého dejte si utopence. Skvělé jsou také vývary – kuřecí, slepičí nebo hovězí. Rozhodně si nedávejte česnečku. Česnek totiž snižuje krevní tlak, což nepříjemné pocity v organismu jen podpoří. Pokud máte žaludek na „vodě“ zkuste banány. Jsou lehce stravitelné, doplní energii i ztracené živiny. Rozhodně se snažte něco sníst, neboť jídlo zrychlí metabolismus a pomůže tělu zbavit se alkoholu mnohem rychleji.

3. Nepijte kávu ani černý čaj. Tyto nápoje organismus ještě více dehydratují. Udělejte si raději bylinkový čaj z máty, heřmánku, nebo kopřivy. Výborný je i z čerstvého zázvoru, který pomáhá při nevolnostech. Nezapomeňte čaj osladit medem nebo hroznovým cukrem. Účinně proti kocovině pomáhá i šťáva s vymačkaných pomerančů. Pokud cítíte překyselený žaludek, dejte si raději sklenku piva. Někomu dělá dobře rajčatová šťáva, coca cola, nebo sladký kompot z jablek či třešní.

4. Jděte na procházku. Dýchejte zhluboka a uvidíte, že se za pár minut budete cítit podstatně lépe. Pohyb na čerstvém vzduchu okysličí krev i mozkové buňky.