Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Buďte fit i po Silvestru

Vánoce jsou za námi, ale silvestrovská noc nás teprve čeká. Maraton jídla a pití tedy ještě nekončí. Co dělat, když to s jídlem nebo pitím přeženete? Přinášíme vám několik tipů, jak přežít konec roku s co nejmenšími následky.

 

Žlučníkové problémy

 

Nadměrná konzumace zejména tučných jídel může vést k trávicím obtížím spojeným s bolestmi žlučníku. Pokud víte, že vás čeká oběd nebo večeře složená z potravin, o kterých víte, že vám mohou způsobit žlučníkové obtíže, vezměte si před samotným jídlem volně prodejný přípravek, jako je např. Cholagol, Cholestil nebo Isochol. Při obtížích vám pomůže i pití různých žlučníkových čajů, které většinou obsahují nať máty peprné, list boldovníku, nať jablečníku, řepíku nebo pampelišky. Tyto čaje zároveň účinkují proti nadýmání, křečím a působí mírně projímavě.

 

Špatné trávení

 

Při potížích způsobených nedostatečným trávením (zejména při nedostatečné činnosti slinivky břišní) se dostavují příznaky jako bolesti břicha, nadýmání nebo průjem. Trávení vám vylepší přípravky s obsahem trávicích enzymů jako třeba Kreon, Pancreolan Forte, nebo Pangrol. Proti nadýmání vám pomůže červená větrová voda (Aqua carminativa rubra) nebo bylinky jako jsou máta peprná, fenykl nebo kmín.

 

Překyselení žaludku a pálení žáhy

 

V těchto případech pomáhají nejrůznější látky neutralizující kyselinu. Tedy jedlá soda, Anacid, Rennie, Talcid, Tisadyne, Tums. Přípravky jsou dostupné ve formě tablet či tekuté v lahvi nebo praktických sáčcích, které se vejdou do kabelky. Při pálení žáhy je vhodné tabletu vycucat. Pokud užíváte ještě jiné léčivé přípravky, mějte na paměti, že antacida mohou snižovat jejich účinek, a proto byste měli dodržet časový odstup alespoň jedné hodiny. Žaludek zklidní i čaje s obsahem třezalky nebo řepíku.

 

10 rad na léčbu kocoviny

 

1. Pokud cítíte žaludeční nevolnost vypijte roztok s jedlou sodou, která sníží překyselení žaludku.

2. Žaludek také zklidní bylinkové odvary např. z máty, heřmánku nebo zázvoru.

3. Organismu dodejte cukr např. v ovocných šťávách nebo džusech. Dobrým zdrojem cukru je med, který zároveň obsahuje detoxikační látky.

4. Do těla dodejte vitamín B (B-komplex) a vitamín C (celaskon).

5. Pokud můžete, běžte na procházku nebo si jděte zaplavat, protože kyslík rychleji zlikviduje metabolity alkoholu. Většině lidí s kocovinou ale spíš vyhovuje klid na lůžku do vymizení příznaků kocoviny.

6. Dejte si silnou česnekovou polévku. Zklidní žaludeční sliznici a dodá vám potřebné vitamíny a látky.

7. Zázvor funguje jako bylinný lék, který výrazně mírní nevolnost. Nastrouhaný zázvor zalejete horkou vodou, nechte odstát a potom vypijte.

8. Pokud je to možné, dostatečně se vyspěte.

9. Na trhu je celá řada preparátů na rychlé odbourávání alkoholu. Musí se však většinou užít ještě před samotným pitím alkoholu (např. Antiethanol nebo Prevento).

10. Vyhněte se kávě a nápojům obsahující kofein, který sice tlumí únavu, ale na druhou stranu výrazně podporuje dehydrataci organizmu, což tělo ještě víc oslabuje.