Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nehubnete? Na vině mohou být hormony!

Začala jste hubnout, kila šla dolů bez problému, motivace byla obrovská. A najednou rána z čistého nebe - ručička váhy se najednou nechce pohnout! Kde je chyba? Příčin může být několik, většinou je to špatně nastavený redukční režim, někdy třeba hormonální změny nebo stres.

 

Nevažte se každý den

 

Než si začněte dělat starosti, měli byste vědět, že kolísání hmotnosti o jeden nebo dva kilogramy v průběhu dne je běžné a normální. Odborníci na hubnutí proto doporučují kontrolovat svůj postup maximálně dvakrát za týden, vždy v tentýž čas. „Měli jsme klientku, které to nedalo, a vážila se několikrát denně. Pak se zbytečně stresovala tím, že váha kolísá. Doporučili jsme jí vážit se jen dvakrát za týden; ke svému překvapení začala hubnout podle nastaveného plánu. Jednou z podmínek zdravé redukce váhy je psychická pohoda,“ říká Gabriela Knosová, specialistka na výživu a tělesný pohyb z brněnského Institutu kompliment.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Buďte zásadoví a zhubnete!

Z hladu můžete přibrat

7 omylů v dietologii

 

 

Hormonální změny

 

Krátkodobé zastavení hubnutí nebo i přechodný nárůst hmotnosti u žen nejčastěji způsobují periodické hormonální změny. Nedejte se tedy odradit, když nehubnete podle svých představ během ovulace nebo menstruace. Během těchto dní se může vaše hmotnost i zvýšit, a to o jeden až tři kilogramy. Dalšími příčinami zastavení redukce váhy může být nasazení antikoncepce nebo substituční hormonální terapie v případě menopauzy, nepravidelné vyprazdňování, zácpa a nadměrné zadržování tekutin v organismu. Stejně tak vyčerpání a stres. Dále mohou hubnutí bránit i užívané léky, jako například antihistaminika, betablokátory, perorální antidiabetika, antidepresiva a jiné, například hormonální léky.

 

Odborník ví více než vy

 

Když se ručička váhy zastaví a nechce se dále pohnout, je třeba v první řadě přehodnotit životosprávu a v případě chyby ji co nejdříve napravit. Pokud to nepomůže ani po dvou týdnech, je vhodné se obrátit na odborníky, kteří se hubnutí věnují profesionálně. „Zastavení poklesu hmotnosti nepodceňujte, protože v některých případech může být jedním z prvních příznaků onemocnění. Například může signalizovat polycystická ovaria, hypofunkci štítné žlázy, inzulinovou rezistenci, cukrovku nebo jiná onemocnění,“ říká Gabriela Knosová z Institutu kompliment. Odborník na hubnutí zanalyzuje příčiny zastavení redukce váhy, v případě vyloučení dietní chyby vám doporučí lékařské vyšetření.

 

Jídelníček i pohyb mějte v rovnováze

 

Zastavení poklesu váhy je většinou způsobeno nesprávně nastaveným redukčním plánem a nevhodným jídelníčkem. Lidé, kteří hubnou vlastní metodou, většinou dosáhnou úspory energie zmenšením porcí jídla, vynecháním večeří a výdaj energie zvýší pohybem. Díky tomu ztratí poměrně rychle několik kilogramů. Radost z hubnutí však často vystřídá zklamání z nečekaného zastavení poklesu redukce i přesto, že nadále pokračují v nastaveném režimu. Nevědí, jak je možné, že režim, který fungoval, najednou nezabírá. Je potřeba si uvědomit, že tělo se během hubnutí mění, a tuto změnu je potřeba zohledňovat. Správné nastavení jídelníčku vyžaduje širší vědomosti z oblasti fyziologie výživy, které většinou hubnoucímu chybí. Podobně je to s pohybem. Když se zátěž nepřizpůsobuje aktuální fyzické zdatnosti, pohyb, který byl na začátku účinný, najednou nestačí. Chyba může být i v tom, že hubnoucí nezohledňuje složení stravy a zastoupení živin v jednotlivých jídlech. Pokud jen zmenšíte porce, ale nezměníte zdroje, ze kterých energie pochází, může právě toto být příčinou toho, že se tělo brání dalšímu úbytku váhy.

 

Nadměrným pohybem můžete hubnutí zbrzdit

 

I pokud se stravujete na jedničku, kamenem úrazu může být nevhodný pohyb a překvapivě i nadměrné cvičení. „Mnoho lidí je přesvědčeno, že čím více budou cvičit, tím více zhubnou. To však platí jen do určité míry. Nadměrný pohyb může být příčinou neplánovaně velkého nárůstu svalové hmoty a tím zvýšení váhy, zvětšení tělesných objemů a zmohutnění postavy,“ vysvětluje Gabriela Knosová. Ideální je pohyb dvakrát nebo třikrát týdně po dobu 45 až 60 minut.

 

Vyhněte se stresu

 

Stagnaci váhy může způsobit i nadměrná zátěž organismu a stres, jehož příčinou může být pracovní vytíženost, partnerské nebo rodinné problémy, neshody, nemoc, nedostatek spánku a jiné. Někteří lidé jsou na stres citlivější než jiní, a vliv na redukci váhy je téměř okamžitý. Jaké je tedy doporučení? Zastavení redukce váhy nepřeceňujte ani nepodceňujte. Uvědomte si, že na vině mohou být i krátkodobé hormonální změny, a proto hubnutí hned nevzdávejte. Příčiny hledejte zejména v jídelníčku, a pokud si nejste jisti, vyhledejte odbornou pomoc. Na odborníky se obraťte i v případě, pokud dodržujete zásady redukčního režimu a přesto nehubnete déle než čtrnáct dní.

 

www.doktorka.cz