Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jarní detoxikace

Cítíte se unavená, držíte dietu, a přesto nehubnete, máte špatnou pleť či jiné kosmetické a zdravotní obtíže? Pokud ano, je totiž možné, že potřebujete svůj organismus očistit. A jaro je pro detoxikační kúru jako stvořené. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hladovkou nezhubnete

Chcete-li zhubnout vyčistěte si organismus

Půst: ano či ne?

 

Detoxikace tělo zbavuje škodlivých látek a občasná očista organismu neuškodí kdykoliv v průběhu roku, nejenom v jarních měsících. Když budete dodržovat zásady detoxikace, posílíte svůj imunitní systém a zabráníte vzniku chronických chorob.

Proč je očista těla prospěšná

V dnešní moderní době je naše tělo zatíženo víc než je pro něj zdrávo a je pro něj obtížné zbavit se všech toxických látek, jako jsou chemické přísady v potravinách, pesticidy, léky apod. Škodlivý vliv má na organismus samozřejmě také kouření, alkohol, špatné ovzduší a nedostatek pohybu. Je tedy potřeba tělo od těchto odpadů očistit a podpořit jeho detoxikaci. Po očistné kúře dokáže organismus rovněž lépe využít potřebné látky, jako jsou vitamíny a minerály.

Projevy zaneseného organismu
Znečištěný lymfatický systém se projevuje například tolik neoblíbenou celulitidou, častým nachlazením a chřipkou, zvýšenou únavou a tmavými kruhy pod očima. Špatně fungující játra se poznají například podle zpomalení metabolismu, otoků či potaženého jazyka. Přetížené ledviny o sobě dávají vědět bolestí při močení, zkalenou močí apod. Zanesená střeva jsou příčinou zácpy a nadýmání.

Kdy podstoupit detoxikaci
Detoxikaci můžete zahájit kdykoliv. Právě probíhající jaro je pro to naprosto ideální. A jak dlouho by měla detoxikace trvat? Čím déle tím lépe, ideálně byste ji měla dodržet 3 měsíce.

Jak se detoxikovat
Způsobů existuje několik a mohou se různě kombinovat. Celková očista těla především spočívá v tom, že budete alespoň jeden den konzumovat zvýšené množství čisté neperlivé vody, které dopoledne doplníte například dvěma jablky a odpoledne dvěma kusy mrkve. Můžete si také připravit nejrůznější nezahuštěné zeleninové vývary a k tomu opět pít dostatečné množství vody.  Doporučuje se omezit tučná jídla, maso a mléčné výrobky. Naopak zvyšte přísun zeleniny a ovoce. Pečivo vybírej pouze celozrnné. Vyhněte se potravinám a nápojům s chemickými přísadami či rovnou upřednostněte bio produkty.

Nezapomínejte také na duši

Očista organismu má i svůj duchovní aspekt. Pokud si tedy vyhradíte jeden den pro detoxikaci organismu, je vhodné do něj zahrnout také meditaci nebo cvičení jógy. V ten den by tělo nemělo být zatíženo velkým množstvím stravy, kterou je potřeba zpracovat.

Kdy si dát pozor
Pokud však nejste na střídmý životní styl příliš zvyklí, máte náročnou práci a jste unavení, půst, byť jednodenní, by vám mohl spíše uškodit. Na pozoru by měli být také diabetici, lidé s vyšším tlakem, trpící depresí a ledvinovými chorobami. Jestliže se ale stravujeme zdravě, máte dostatek pohybu, odpočinku a dobré nálady, je vaše tělo schopné odbourávat toxické látky samo a nikterak mu pomáhat nemusíte.Autor: Monika Kuželová