Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Velká jarní detoxikace

Teplé počasí klepe na dveře, příroda se pomalu probouzí a přichází období, kdy svlékneme zimní kabáty. Právě začátek jara je ideální pro detoxifikační kůru Vašeho těla, která nastartuje metabolismus, pročistí pleť, ale také Vás dokáže zbavit přebytečných zimních kil. Důkladného pročištění organismu docílíte kombinací jídelníčku, pitného režimu a pohybu.

Základem všech detoxifikačních kůr je dostatek tekutin. Jenom díky nim má Vaše tělo možnost vyloučit všechny škodliviny prostřednictvím močového systému, ale také kůže. Zkuste proto pít obyčejnou, neperlivou a neslazenou vodu, bylinkové čaje, nebo hodně ředěné ovocné šťávy. Vynechejte doslazované džusy, sladké limonády a nápoje, které jsou plné umělých sladidel. Snažte se vypít alespoň 3 litry tekutin denně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Proč jíme?

Malé triky během stolování

Může za naši hmotnost genetika?

 

Dalším opěrným bodem jarního detoxu je ovoce a zelenina. Po dlouhé zimě se opět začínají otevírat farmářská tržiště, kde seženete sezonní a lokální produkty té nejvyšší kvality, ale také v běžných obchodech je výběr ovoce a zeleniny čím dál větší. Propašujte je do každého Vašeho jídla. Do ovesné kaše k snídani si přidejte banán, ke svačině si dejte jablko, na oběd místo přílohy zdvojnásobte porci zeleniny, odpoledne posvačte čerstvou mrkev nebo salát a večer si dopřejte další zeleninu.

Myslete na to, aby potraviny, které jíte, byly čerstvé a nebyly průmyslově zpracované. Čtěte proto na obalech potravin jejich složení a vyhýbejte se těm, které obsahují umělá sladidla, barviva, dochucovadla a různé přídavné látky. Jídlo, které jíte, by mělo být složené ze základních a jednoduchých surovin. Místo kupovaného müsli si třeba připravte vlastní směs z ovesných vloček, semínek a ořechů, místo doslazovaného a barveného jogurtu si do poctivého bílého přidejte trochu medu nebo domácí zavařeniny. Samozřejmostí při jarní očistě těla je omezení popíjení alkoholu a kávy, ale také se na nějakou dobu zkuste vyhnout žvýkačkám a bonbonům s umělými sladidly.

Skvělým pomocníkem detoxifikace je vláknina, která funguje ve střevech jako mechanický kartáč. Vlákninu najdete v zelenině a ovoci, celozrnných výrobcích, ale také ji lze běžně koupit například ve formě otrub, které přidáte do jogurtu nebo obilné kaše. Při jarním detoxu využijte léty prověřené potraviny, jako je česnek, cibule, med, citron nebo zázvor. Důležitá je také forma přípravy jídel. Omezte na minimum smažení a ohřívání jídel v mikrovlnné troubě a pokuste se jíst víc jídel dušených nebo jen krátce povařených.

Aby Vaše tělo dobře fungovalo, nestačí jen správně jíst, ale měli byste se také dostatečně hýbat. Pohyb popožene Váš metabolismus, urychlí pohyby střev a díky pocení se zbavíte toxických látek. Po sportu je pro očistu těla také vhodná sauna.


      
Autor: Veronika Staňková