Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Teplé jídlo a odpočinek vám pomůže zvládnout chladné dny

Zima je dlouhá a na náš organismus má zvýšené nároky. V chladu tělo spotřebuje mnohem více energie, než-li tomu je v teple. V tomto období je proto důležité, abychom dbali na správnou stravu a vyhýbali se studeným jídlům i nápojům, které tělo ještě více vyčerpávají.

Polévka – zdroj energie
Aby si v zimě tělo udrželo přirozenou teplotu, potřebuje doplňovat energii prostřednictvím teplých nápojů a polévek, což je ta nejsnadnější cesta. „V zimním období, kdy je vnější prostředí o dost chladnější než naše vnitřní, spotřebujeme velké množství energie na to, abychom si přirozenou teplotu udrželi. Teplé tekutiny pomáhají tělu doplnit energii, kterou by jinak muselo vyrábět samo,“ vysvětlila propagátorka čínské medicíny Lenka Romanová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nachlazení zažeňte zeleninou a bylinkami

Jak zabránit přejídání

Potraviny, které posiluí imunitu

 

Studené potraviny organismus v zimě zatěžují
Pokud jí člověk v chladných měsících roku studená, chlazená či mražená jídla a pije studené nápoje, zbytečně podle ní zatěžuje tělo náročným procesem trávení. Naopak čím více se jídlo blíží teplotě 38 stupňů Celsia, tím snadněji je pro tělo stravitelné. Studená strava v zimě odebírá tělu životní energii, víc se jí spotřebovává na trávení. Když člověk jí v souladu s roční dobou, trávení se tolik nezatěžuje a životní energie se zbytečně nespotřebovává. Tělo je ve správné rovnováze a je schopné udržovat si vnitřní prostředí včetně termoregulace na vyrovnané úrovni, i když se vnější podmínky mění.

Vedle stravy je důležitý i odpočinek

Podle socioložky Janny Duffkové by lidé měli naslouchat potřebám svého těla - a to nejen co se týká stravování, ale i z hlediska výkonu. Tělo potřebuje aktivní odpočinek, ale také si občas zalenošit, kdy se hlava i tělo zcela oprostí od výkonů. Proto byste si měli denně protáhnout tělo, několikrát do týdne se projít na čerstvém vzduchu a víkend prožít se svými blízkými lidmi a strávit jej v poklidu.