Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak pomáhá akupunktura při hubnutí?

Možná, že když slyšíte slovo „akupunktura“, řeknete si: „no jo, to jsou ty jehličky“, ale k celému procesu uzdravování pomocí akupunktury patří také určitý způsob stravování, užívání bylinných přípravků a tzv. požehování.

 

ČTĚTE TAKÉ: 

Malý průvodce saunováním

Masáž na míru

Relaxace a stres

  
Tato léčebná metoda, která se považuje za nejstarší léčbu vůbec, vychází z tradiční čínské medicíny, jež věří, že tělem proudí po akupunkturních drahách (tzv. meridiánech) životní energie čchi. Dráhy jsou spojené s jednotlivými orgány a tím, že do specifických bodů na těchto drahách píchneme jehličku, odstraníme nerovnováhu v toku energie.
   
I když se vědci urputně snažili existenci akupunkturních bodů a drah prokázat, byli neúspěšní. Je tedy možné, že tato léčba funguje jako placebo.   
   
Jedním ze základních principů čínské medicíny je Jin - Jang. Princip polarity, kterým je vysvětlovaná podstata různých jevů. Protichůdné póly spolu sice soupeří, ale jeden bez druhého se neobejde. Výsledkem boje je již zmíněná energie čchi.
   
Jin představuje ženský princip a vše negativní - tmu, noc, zimu, hmotu a klid. Jangový princip je mužský, kladný, jako světlo, den, teplo, aktivita, funkce a pohyb. Aby mohl být člověk považovaný za zdravého, musí být oba póly v rovnováze.
   
Dalším principem akupunktury je Princip pěti prvků - dřeva, ohně, kovu, země a vody. Tyto prvky ovlivňují veškeré dění v přírodě, tedy i zdraví člověka. Dřevo zasahuje játra a žlučník, oheň srdce i tenké střevo, země slezinu a žaludek, kov plíce a tlusté střevo a voda ledviny i močový měchýř. Jednotlivé prvky se opět usměrňují podle toho, co člověka trápí.
   
Nejznámějším nástrojem akupunktury jsou jehličky, jenž se zapichují asi do 150 - 700 bodů na těle (ne současně). Na akupunkturní body lze ale také působit teplem, tzv. požehováním (moxa). K tomu se používají speciální pelyňkové cigarety nebo nahřáté jehly.
   
Akupunktura je stále lehce kontroverzní. Někdo v ni věří, jiní ji považují za pseudovědu. Lidé se k ní s nadějí obrací v momentě, kdy klasická medicína nestačí, nebo když hledají méně radikální alternativu k užívání léků a chirurgickým zákrokům.
   
Akupunkturu často vyhledávají jedinci, bojující s kouřením nebo nadváhou. Už díky tomu, že chtějí se svým problémem něco dělat, tato metoda zabírá. Lidé přicházejí motivovaní, dodržují pokyny lékařů a tím se se svými zlozvyky poperou snadněji. Účinnost je rovněž vysoká u obtíží, při kterých hraje roli psychika (bolest různého původu, únava, bolesti hlavy a migrény, obtíže při dýchání, chřipky, nachlazení, imunita, trávení, stres, úzkosti, neplodnost, poruchy menstruačního cyklu a podobně).
   
Jestliže o akupunktuře uvažujete, vyhledejte certifikovaného odborníka, který prošel řádným vzdělávacím systémem. Buďte připravení dodržovat režimová opatření (jídelníček, pohyb, odpočinek), obrňte se trpělivostí a připravte si peníze - akupunkturu nehradí pojišťovna.
   
Odborně aplikovaná akupunktura určitě nikomu neublíží, a pokud se ještě navíc začnete stravovat podle zásad tradiční čínské medicíny a užívat bylinky, svému zdraví můžete jedině prospět.

 

660x250_4.jpg

 

Autor: Veronika Červenková